"Enter"a basıp içeriğe geçin

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir, Şartları Nelerdir ve Kimler Girebilir ?

Uzun süredir gündemde olan ancak işçi kesiminin tamamına henüz aktarılmaya otomatik katılım sistemi ile gelen zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir? Şartları Nelerdir? Kimler girebilir? gibi detayları sizlerle paylaşacağım. Uzun süredir kendi alanım olan muhasebe, maliye ve sgk konuların içerik üretmiyordum. Umarım yararlı olur. Devam edeceğim.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES) Nedir ?

Devlet tarafından belirli sayılarda ve tarihler de işçilerin girmesi zorunlu olan bu sistem ile Devlet teşviki ile birlikte tabi olacağınız bu sistemde aylık geliriniz % 3 (yüzde üçü) asgari olarak kesilerek bireysel emeklilik hesabınıza yatırılacaktır. Bu yatırılacak tutar size normal emeklilik dışında ek bir emeklilik parası sağlayacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları Nelerdir?

Tek bir işverene bağlı çalışan sayısı 100-250 arasında olan çalışanlar 01/07/2017 tarihinden itibaren,

Tek bir işverene bağlı çalışan sayısı 50-100 arasında olan  çalışanlar 01/01/2018 tarihinden itibaren,

Tek bir işverene bağlı çalışan sayısı 10-50 arasında olan çalışanlar 01/07/2018 tarihinden itibaren,

Tek bir işverene bağlı çalışan sayısı 5-10 arasında olan  çalışanlar 01/01/2019 tarihinden itibaren, otomatik olarak BES planına dahil edilecekler.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir ?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olan işçiler siteme girdiklerin tarihten itibaren iki ay içinde bağlı oldukları emeklilik firması ve ya bankayı arayarak ve ya dilekçe vererek iptal edebilirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminde işçi sınırı nasıl anlaşılır?

İşverenler açısında bireysel emeklilik sistemine dahil olacak iş yerleri açısında sınır nasıl anlaşılır gibi bir soruda doğuyor. Bu soruya cevap olarak yukarıda ki tarihler öncesindeki ay içinde mali müşavirlerin SGK sisteminde aylık prim ve hizmet listesine bakmanız gerekiyor.

Örnek; bu yılbaşında iş yerinde 5-10 arası işçi çalıştıranlar için aralık ayında verilen kasım aylık prim ve hizmet listesine bakmanız gerekiyor. Baktığınız liste 5 ve daha fazla işçi çalıştıran iş yerleri zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olacaktır.

Tek Yorum

  1. Ahmet Aslan
    Ahmet Aslan 12 Aralık 2018

    Devlet katki payı biraz daha arttırılmalı birde çalışan 3 yıl zorunlu denince parami bir daha geri alamcak gibi düşünüyor. Bu değiştirilmeli çalışan istedigi zaman sistemden çıkabilmeli bence. Yazi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir