"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King), J.R.R. Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerinden uyarlanmış ve Peter Jackson tarafından yönetilmiş 2003 yılında gösterime giren bir fantezi filmidir. Serinin ise üçüncü filmidir. Filmin konusu ise, Sauron Orta Dünya’yı ele geçirmek için fetih başlatması sonucu büyücü Gandalf ve Rohan Kralı Theoden’in Gondor için yardıma gitmesi, Aragorn’un ise Gondor’u savunmasu ve hayalet orduyu aramaya gitmesi, Gollum’un Frodo Baggins ve Gamgee’ye ihanet etmesi ve Mordor ile birlikte olup yüzüğü yok etmeye çalışmaları anlatılmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, 2003 yılının aralık ayında vizyona girmiş ve Dünya’nın en çok gişe hasılatı yapan filmlerinden biri oldu. Filmin gişe hasılatı 1 milyar 119 milyon dolar oldu. Film 11 dalda akademi ödülüne aday gösterildi ve tüm dallarda ödülü almaya layık görüldü. Bunun yanı sıra fantezi türünde akademi ödülü kazanan tek film oldu. Ayrıca filme 2004 aralık ayında 52 dakika daha ekleme yapılarak uzatılmış özel versiyon DVD olarak satışa sunuldu.

LORD OF RİNGS
LORD OF RİNGS

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Filmi Konusu

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filminin konusu adıyla oldukça ilişkilidir ve bu filmde gerçekten kralın dönüşü ele alınmıştır. Fakat asıl sorun şudur ki kral kim? Yüzyıllar önce güç yüzüğü üretip sonradan yüzüğe tekrar sahip olup Orta Dünya’ya hakim olmak isteyen Sauron mu, yoksa taht sahibi olup tahta hiç oturamamış Gondorların kralı Aragorn mu? Bu sorular üzerine kurulmuş senaryosu ile büyüleyici bir film olmuş. Smeagol rehberliğinde yola devam eden Frodo ve Sam, diğer kahramanlar ile Isengard’da buluşurlar. Yüzüğü yok etmek için Mordor’a yardıma giden Frodo ve Sam gizli bir patikada yol almaktadır. Amaçları ise yüzüğün üretildiği ve sadece yok olacağı tek yer olan hüküm dağına varmaktır. Bu yolda Smeagol’ün bu ikili için çeşitli planları vardır ve Frodo çeşitli badireler atlatmasına rağmen hüküm dağına ulaşır. Peki, Frodo burada yüzün etkisinde kalıp Aragornların ataları gibi yüzüğe hükmetmeye mi çalışacaktır yoksa yüzüğün etkisinden kurtulabilecek midir?

2 Yorum

  1. emre
    emre 23 Ağustos 2019

    yok artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir