Ana sayfa İnternet Yeni Kurulan Bir Siteyi Google ile Nasıl Tanıştırabiliriz?

Yeni Kurulan Bir Siteyi Google ile Nasıl Tanıştırabiliriz?

135
0

Yapısı gereği Google botları, yeni bir site veya sayfaları otomatik bulabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Normal şartlarda Google botları sadece sunucu üzerinden gerçekleştirmiş oldukları ziyaretler iie fark ettikleri sitelere uğramaya başlar ve indeks aldıkça bu siteler üzerinde dönmeye başlarlar. Sürekli güncellenen içerikler ile siteye uğrama aralıklarını sıklaştırırlar. Bu ziyaretler sırasında karşılaştıkları yeni sayfaları da dizine ekleyerek arşivlerini güçlendirir.

Ancak yeni kurulan bir sitenin hiçbir girişimde bulunmadan arama motorları tarafından kendiliğinden fark edilmesi belirli bir zaman alabilmektedir. Bu nedenle siteyi Google ile tanıştırmak gerekir. Bunun yolu yeni açılan bir Google dizinine elle eklemektir.

Bu yöntemi kullanan site sahipleri Google botunun siteyi ziyaret etmesine gerek kalmadan Google’a kendiliğinden bildirim gönderilmektedir. Bu da sitenin indekslenmesinde zaman kaybının büyük ölçüde önüne geçmektedir. Ancak bunu ilerlerleyen zamanlarda sıkça tekrarlanması siteyi spam tehlikesine sokabilmektedir.

 

Sitenin indekslendiğini nasıl anlarız?

Sitenin Google’da listelenme ilgilenmediğini anlamak için arama kutusuna site:Siteadı şeklinde yazıp aratarak sitenin indeks alıp almadığını görebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda tüm görsel-makale indeks sayısını da vermektedir.

Aynı zamanda info:Site adı şeklinde arama yapabilirsiniz. İnfo sorusu Google’un siteyi tanıyıp tanımadığını gösterir. Ancak bazı durumlarda info sorgusu çıkmayabilir veya hatalı çıkabilir. Bunlar genellikle  site yönlendirme veya filtre durumlarında oluşur.

Site:siteadı ve info:siteadı sorgulamasının haricinde site indekslerini çeşitli forum ve site araçlarından da sorgulayabilmek mümkündür. Bunun için çeşitli webmaster forumlarından da bolca bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here