Yaşlılık Aylığı Nedir, Kaç Ayda Bir Alınır?

2019 yılında yaşlılık maaşı alma koşulları, 2022 sayılı kanun kapsamına göre belirlenmiştir. Bunun için kişilerin gelirinin belli bir seviyenin altında olması ve 65 yaşın doldurulmuş olması gibi şartlar aranır.

Yaşlılık maaşı, 2019 yılından önce 3 ayda bir ödenirken 2019 yılında yapılan değişiklikle her ay ödenmeye başlandı.  Bu maaşın alınması için kişinin bu maaşa ihtiyacı olduğunun resmi evraklarla kanıtlanması gerekir.

Yaşlılık Maaşı Alınması İçin Gerekli Şartlar ?

Yaşlılık maaşı alabilmek için şu şartları yerine getirmeniz gerekir:

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ve türevi sosyal yardım almıyor olmak.
  2. Sigorta kapsamında halen çalışıyor olmamak.
  3. Kişilerin isteğe bağlı sigorta primi yatırıyor olmaması,
  4. Kişi, isteğe bağlı sigorta uygulamasına başvuru yapmamış olmalıdır.
  5. Kişi, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında harçlık ödemesi almıyor olmalı
  6. Toplam hane halkı gelirinin ortalaması asgari ücreti geçmemelidir. Hanede herkesin aldığı gelirin ortalaması, asgari ücret dolayında olmalıdır.
  7. Kişinin eğer nafaka geliri elde etme ya da nafaka geliri elde edecek imkânı bulunma durumu varsa, bu maaştan yararlanamaz.
  8. Kişiler, hiçbir yerden geliri olmadığını kanıtlaması gerekir.

Yaşlılık Maaşı Başvuruları Nasıl Alınır ?

2019 yılı yaşlılık maaşı başvurusu kişinin ikamet ettiği sınırlar içerisinde yer alan

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine yapılır. Bu şekilde yapılacak başvurularda, kişilerin kendi ikamet alanlarındaki vakıfları kullanmaları gerekir. Kişilerin bu alan dışındaki vakıflara başvuru yapmaları durumunda, başvuruları değerlendirilmeden dosyaları, ilgili kaymakamlık birimine bağlı vakfa aktarılır. Başvurunun ilk ayağında internet kullanılmalıdır. 

Bu kapsamda Aile Bakanlığı resmi sitesinden 65 Yaş Maaş Başvuru Formu temin edilmelidir. Forumda yazılan bilgiler eksiksiz olarak doldurulup kuruma teslim edilmesi gerekir. Forumda hata olması, yanlış ve eksik bilgi girilmesi durumunda kişiler maaş alma hakkını kaybedebilir. Bu yüzen forma güncel bilgiler girilmelidir. Valilik ve kaymakamlıklara bağlı olarak görev yapan Mal ve Defterdarlık Müdürlüklerinden gerekli evrakları temin edebilirsiniz. Muhtaçlık belgesini il ve ilçe idari kurumlarından alabilirsiniz.   Mal ve Defterdarlık Müdürlüğü aracılığıyla temin edilen belgeler, daha önceden alınmış 65 Yaş Maaş Başvuru Formu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne teslim edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir