Ana sayfa Wordpress WordPress Kişisel Blog Nasıl Açılır?

WordPress Kişisel Blog Nasıl Açılır?

200
0

WordPress bir internet sitesi açmayı düzenleyen insanlar için adeta bir süper kahramandır. Dünya da en çok kullanılan blog sistemlerindendir. Tamamen açık kaynaklı ve ücretsiz olup, sitenizle ilgili dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapıp, sitenizi düzenleyip, sitenize içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Bir kanaldan ziyade bir yapıdır. Güvenli ve etkili bir sistemdir. Kısa sürede büyük işler yapabilmenize olanak sağlar. Sitenizle ilgili içerik ekleme veya silme, video ekleme veya silme, içerikleri güncellemek gibi şeyler wordpress hizmetleri içerisinde yer alan şeylerdir.

WordPress, 2003 yılında 19 yaşında bir genç olan Matt Mullenweg tarafından bulunmuştur. Yine onun önderliğinde bugün ki halini yani dünyanın en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi olmuştur.

WordPress Ne için Kullanılır?

Başlangıçta wordpress sadece bloglar için kullanılırken, bugün hemen her türlü internet sitesi için kullanılmaktadır. E-ticaret olsun, rezervasyon sistemleri olsun, haber yayın siteleri olsun birçok sitede wordpress kullanımı artmıştır.

WordPress’in yapısı aslıdna oldukça basittir. İki tane düzenlenebilir seçenek bulundurur. Bunlar, yazılar ve sayfalar olmak üzere iki tanedir. Sayfalar, sitelerde sabit, durağan bir şekilde devamlı duran depolanacak içeriklerin bulunduğu yapılardır. Örnek vermek gerekirse bir siteye girdiğiniz de ‘’iletişim’’ gibi gibi yapılar sayfalar kategorisine girmektedir. Yazılar ise, devamlı güncellenebilen şeylerdir. Örnek vermek gerekirse, bir haber yayın sitesinde ki sürekli eklenen ve değişen haber başlıkları ve içerikler olarak verilebilir.

WordPress’in en büyük avantajı ise Google tarafından sevilmesidir. Eklediğiniz içerikler çabucak indekslenip böylece daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar. Kişisel sitelerden ziyade, haber sitesi veya makale sitesi gibi siteler açacaksanız WordPress sizin için vazgeçilmez olacaktır. Başka bir avantajı ise birçok eklentisinin bulunmasıdır. Eklentilerle kendinizin işinize yarayacak şekillere sokabilir ve programdan maksimum faydayı sağlayabilirsiniz. Türkçe desteği ile de ülkemizde çok kullanılan hatta en çok kullanılan programdır.

WordPress Kullanılarak Nasıl Blog Açılır?

Öncelikle WordPress de bir hesabınız olmalı, yoksa da bir tane açmalısınız ilk yapmanız gereken budur. Sonra ilgili siteye girerek ‘’web sitesi oluştur’’ butonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza tema seçme sayfası gelecektir. Bu seçeneklerden hoşunuza giden yahut sizin için en işlevsel olanını seçin. Merak etmeyesiniz. Sıkıldığınız yahut değiştirmek istediğiniz vakit temanızı sonradan değiştirebilirsiniz. Temamızı seçtikten sonra bloğumuzun adresini yani ismini belirleme işlemine geçeceğiz. Karşınızda ki ‘’ Alan adı veya anahtar sözcük girin’’ yerine bloğunuza düşündüğünüz ismi ı-ü-ö-ç-ş gibi Türkçe karakterler içermeden yazın. Bunu yaptıktan sonra size uygun paketi seçecekseniz. Ücretli olsun isterseniz yani sitenizin uzantısı

.net yahut .com gibi olsun istiyorsan bunu ücretli olarak seçebilirsiniz. Ücretsiz olsun istiyorsanız zaten seçtiğinizisim.wordpress.com olmak üzere bir siteniz oluşmuş olacaktır. Ücretsiz paketi seç seçeneğini tıklayın.  Bundan sonra siteniz hazır olacaktır. Gerisini ekle, yayımla gibi seçenekleri kurcalayarak sitenizi düzenleyin ve tasarlayın. Açıkçası wordpress ile seo oldukça kolaydır. Şimdiden kolay gelsin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here