WORDPRESS AMP NEDİR, KURULUMU NASIL YAPILIR?

WordPress AMP kurulumu, Google arama motorunun AMP kurulu internet sitelerini ön plana çıkarmaya başlaması ile çok fazla önem kazanmıştır. AMP (Accelerated Mobile Pages), hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, mobil sayfaların kullanıcılara en hızlı bir şekilde gösterilmesine dayanan ve Google tarafından desteklenen bir projedir. İnternet kullanımının masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara doğru kaydığı düşünülürse bu projenin ne kadar önemli olduğu görülür. İnternet kullanımı artık mobil cihazlardan daha fazla yapılmaktadır. Bu göz önüne alındığında mobil sayfaların önemi de artmaktadır. Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, hızlı açılan sayfalara verdiği önemi AMP ile daha da arttırmıştır.

AMP sadece mobil tarayıcılar için tasarlanmıştır ve web sayfalarını sadece mobil tarayıcılardan hızlı bir şekilde yüklenecek şekilde yapılandırmaya yöneliktir. Yani masaüstü tarayıcılarla hiçbir alakası yoktur. Bir diğer nokta da sadece haber makaleleri veya blog gönderileri gibi bazı web sayfaları için tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük içerik yöneticilerinden biri olan WordPress en başından bu projeye destek vermiştir.

AMP Uyumlu Sayfanın Avantajları

Örneğin popüler bir blogda, ziyaretçiler sadece içerikleri okumak için geliyorlarsa, AMP sayesinde web sayfaları daha hızlı yüklenecek ve ziyaretçilere daha hızlı içerik sunulabilecektir. Ayrıca Google, AMP uyumlu web sayfalarını Google aramada en üst sıraya yerleştirme eğilimindedir. Birçok sitenin AMP yükledikten sonra trafiğinde artış olduğu söylenmektedir.

WordPress AMP Kurulumu

Sadece iki adımda AMP kurulumu gerçekleştirilebilir. Birinci adımda WordPress tarafından geliştirilen resmi AMP eklentisi blog sitesine yüklenir. İkinci adımda da yüklenen bu eklenti aktif hale getirilir. Bu şekilde WordPress AMP kurulumu gerçekleştirilmiş olur. Bu eklenti ile sitedeki renk düzeni, etiket ve kategori düzeni değiştirilebilir. Ancak bunun haricindekileri eklenti otomatik olarak yapmaktadır. Bazı sitelerde sektöre ve hitap edilen kitleye göre düzenlemeler yapılabilir. Ancak bunun için de geliştirilmiş olan bir eklenti mevcuttur.

WordPress AMP Neden Kullanılmalıdır?

Google mobil arama sonuçları için özel bir çalışma gerçekleştirmekte ve SEO kriterleri üzerine AMP’yi de eklemektedir. AMP kurulu haber sitelerinde, özellikle sayfaların üst sıralara çıktığı görülmektedir.. Makalelerin de aynı şekilde AMP kullanımı ile ön plana çıktığı görülmektedir. Dolayısı ile rakip sitelerin birbirleri karşısında AMP kullanımı ile rekabeti arttıracağı görülmektedir. Google’da üst sıralar için AMP çok büyük önem kazanmıştır. Google arama sonuçlarında blog sitesinin görülmesi yaklaşık dokuz günü almaktadır.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir