Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Vakıf ve Kurumlar

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için okul masraflarının karşılanması gerekir. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek olmak, okul masraflarını karşılamak için birçok dernek ve vakıf kurulmuştur.

Bu vakıflar öğrencilere burs vererek eğitimlerine destek olmaya çalışırlar. Bu yazı dizimizde öğrencilere burs veren vakıf ve kurumları sizlere tanıtacağız. Vakıf ve kurumlar burs verirken özellikle kırsal kesimden gelen, maddi durumu iyi olmayan, başarılı öğrencilere burs vermektedir. Burs verirken okuyan kardeş sayısı dikkate alınır. Parçalanmış ailelerin çocuklarına öncelik tanınır. Özel yeteneğe sahip, maddi durumu iyi olmayan, anne ve babası hayatta olmayan kişilere burs verirken her zaman öncelik tanınır.

  1. AFYON EĞİTİM VAKFI:  Afyon nüfusuna kayıtlı veya Afyon doğumlu ön lisans öğrenimi gören öğrencilere dokuz boyunca burs vermektedir. Burs için müracaat edenlerin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) haricinde burs almıyor olması gerekir
  2. AHLAT KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI: Maddi durumu iyi olmayan, başarılı olan öğrencilere burs veren Ahlat kültür ve eğitim vakfı Bitlis ili ve ilçesine kayıtlı öğrencilere burs vermektedir.
  3. ALİ İSMAİL KORKMAZ VAKFI: Hatay ilinde okuyan ilk, orta, lise ve üniversite öğrencilere burs verir.
  4. ANADOLU VAKFI: Üniversite öğrencilerine burs veren bir vakıftır. Farklı kurumlardan alınan burslar başvuruya engel teşkil etmez. Birden fazla burs alabilirsiniz.
  5. ATLAS SAĞLIK EĞİTİM VAKFI: 25 yaş altında lisans öğrencilere, 30 yaş altında yüksek lisans öğrencilerine burs verir. İzmir ve Manisa illerindeki üniversitelerde eğitimini tamamlıyor olma şartı aranız.
  6. BEREKET VAKFI: Maddi durumu iyi olmayan lisans öğrencilerine burs verir.
  7. BETAV: Bitlis ilinde doğmuş ve üniversite okuyan öğrencilere burs verir. BETAV bursundan başka kardeşinin burs alıyor olmaması gerekir.
  8. BEYKOZ GÜMÜŞSUYU VAKFI: İstanbul Beykoz ilçesinde ikamet eden, maddi durumu iyi olmayan lisans öğrencilere burs veren bir vakıftır. Genel başarının 4 üzerinden 2,8 olması şartı aranır. Başarısız olmanız durumunda bursunuz kesilir.
  9. ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI: İstanbul il sınırında okuyan, not ortalaması 2.00 altında olmayan, alttan dersi olmayan öğrencilere burs verir. Vakıf üniversitelerinde % 100 burslu okuyan öğrencilere burs verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir