Ülkemizin Yakın Siyasi Tarihine Işık Tutan 10 Film

Ülkemizde siyasi olaylar çok sık yaşanmaktadır. Bu yakın tarihte daha sık yaşanmıştır. Özellikle 1980 darbesi ve sonrasında yaşanılan birçok işkence ve kısıtlamalardan dolayı Türk halkı çok büyük acılar çekmiştir. Film yapımcıları bunu görmezden gelmeyerek birçok siyasi içerikli film çekmiştir. Çünkü ülkemiz insanları bu filmlere bire bir konu olmuştur ve bu tür filmlerde kendilerini gördükleri için çok fazla etkilenmektedir.

BAHSETTİĞİMİZ FİLMLER

1-) Oyunculuklarını Farah Zeynep Abdullah, Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan, Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un yaptığı,2013 yılında vizyona girmiş olan. Kelebeğin Rüyası Taneleri filmi…

2-) Askeri darbe ile hesaplaşma filmi olan ve 2000 yapımı Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı, Tarık Akan, Kutay Özcan ve Zara’nın oyunculuğunu yaptığı Eylül Fırtınası filmi.

3-) Oyunculuklarını Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Tarık Akan, Tuba Ünsal ve Tolga Çevik’in paylaştığı, yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği 2003 yapımı Vizontele Tuba filmi.

4-) Valilik yapmış Recep Yazıcıoğlu’nun hayat hikayesini konu alan ve oyunculuğunu Şebnem Dönmez, İsmail Hacıoğlu, Uğur Polat, Erdal Beşikçioğlu’nun paylaştığı 2009 yapımı Vali filmi.

5-) 1980 askeri darbesini konu alan, Cezmi Baskın, Umut Kurt, Özgü Namal’ın oyunculuğunu paylaştığı 2006 yapımı Beynelmilel filmi.

6-) 27 mayıs 1960 darbesinden sonra göreve gelen Cemal Gürsel’in hikayesinden oluşturulan ve Tolga Örnek’in yönetmenliğini üstlendiği Devrim Arabaları filmi.

7-) Kemal Sunal’ın unutulmaz filmleri arasında yer alan ve Kartal Tibet’in yönetmenliğini yaptığı Zübük filmi.

😎 Yılmaz Güney’in yönetmenliğini üstlendiği, Tuncel Kurtiz, ,Ayşe Emel Mesçi, , Nicholas Hossein, Tuncer Necmioğlu, Malik Berrichi’nin oyunculuğunu paylaştığı 1983 yapımı Duvar filmi.

9-) Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade’nin oyunculuğunu paylaştığı Yangın Var filmi.

10-) Yönetmenliğini Özcan Alper’in üstlendiği, oyunculuğunu Onur Saylak, Raife Yenigül, Megi Kobaladze’nin paylaştığı 2001 yapımı Büyük Adam Küçük Aşk filmi.

 

 

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir