Suriye’deki İç Savaş ile İlgili Bilinmesi Gereken 10 Bilgi

2011 yılında başlayıp hala devam eden ve çok sayıda ölüm, yıkım ve büyük göçlere sebep olan Suriye İç Savaşı ile ilgili bilmemiz gerekenler nelerdir? Savaş ne zaman ve nasıl başlamıştır? Ne şekilde gelişmiştir?

1- Savaştan Önce Suriye’deki İç Durum Nasıldı?

Suriye 1971’den beri Baas partisi altında Esed ailesi tarafından yönetiliyordu. Suriye’de otoriter bir rejim oluşturulmuştu. Ancak halk reform ve yenilik yapılmasını istiyordu. İç savaşı körükleyen de yönetimin halkın isteklerine cevap verememesiydi.

2- Savaşın Başlama Nedenleri Nelerdi?

Halk uzun süredir şiddetli bir baskı içindeydi. Reform taleplerinde bulunuyorlardı. Otoriter bir rejim tarafından yönetiliyorlardı. Sıkıyönetimin kaldırılmasını, Baas partisinin iktidardaki gücünün sınırlandırılmasını istiyorlardı. Bütün bunlar büyüyerek patlama noktasına gelmişti.

3- Arap Baharı’nın Suriye’ye Etkisi

Patlama noktasına gelen halkı körükleyen olay Ortadoğu ve Balkanlar’da yaşanan Arap Baharı oldu. Yemen, Mısır, Tunus ve Libya’da yönetimin devrilmesine sebep olan Arap Baharı Suriye’yi de etkiledi. 2011 yılında Suriye’de gösteriler ve yönetime karşı protestolar başladı. Esed yönetimi ise bu protestolara çok sert bir şekilde yanıt verdi.

4- Özgür Suriye Ordusu

Esed’e muhalefet olan ve yönetiminin sivilleri bombardımana tutması sonucunda Suriye ordusundan ayrılan askerler bir araya gelerek Özgür Suriye ordusunu kurdu.

5- Kofi Annan Planı

2012 yılında Suriye’de ateşkesi sağlamak amacıyla BM ve Arap Birliği çalışmalara başladı. Annan Planını Esed yönetimi de kabul etmiş ancak ateşkesin bir türlü sağlanamamasıyla plan durduruldu.

6- Kimyasal Silahlar

2013 yılında Suriye’nin Guta kentinde büyük bir katliam yaşandı. 1300 kişinin öldüğü saldırıda kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi.

7- Diğer devletlerin Suriye’ye karşı tutumları

Suriye hem Soğuk Savaş dönemi S.S.C.B.’nin müttefiki olarak doğu bloğunda yer almış hem de İran Devriminde İran’a destek vermişti. Bu sebepler ABD’nin Esed rejiminin düşmesini istemesinin sebebiydi. Bir taraftan Rusya ise Esed’in yerine getirilebilecek Batı yanlısı bir yönetici tehlikesinden korkmaktadır. Aynı zamanda Suriye Rusya’nın Ortadoğu politikalarına, Akdeniz’e müdahalesinde en önemli ülkelerden biridir. Bu yüzden savaşın başından beri Esed yönetimini desteklemeye etmektedir.

8- Suriye’de Son Durum

Ülke toprakları Esed rejimi, Muhalifler, PYD/YPG, ISİD tarafından dörde bölünmüş durumdadır.

9- Türkiye’nin Suriye’deki Etkinliği

Türkiye 2016 yılında Halep’te abluka altında bulunan sivillerin tahliyesinde ve Suriye’nin kuzeyinin DAEŞ’ten temizlenmesi operasyonlarında yer aldı.

10-Savaşın Sebep Olduğu Yıkım Ve Kayıplar

İç Savaş sırasında 400 binden fazla insan öldü. Binlerce insan işkence gördü. Ülke nüfusunun yarısı başka ülkelere göç etti. 4.8 milyon insan sığınmacı konumuna düştü.

 

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir