Squat Kadar Etliki Yöntemler Nelerdir?

Squat alt vücut gelişimi için en temel hareketlerdendir. Glutes, hamstring ve quadriceps kaslarımızın hepsini birden çalıştıran compound yani birden fazla eklemin birden hareket ettiği bit harekettir. Fakat olimpik atletlerin bile formları üzerinde çalıştığı, hatalar yaptığı böylesine kompleks bir hareketi yapamıyorsak bacak kaslarımızı çalıştıramaz mıyız? Tabi ki çalıştırabiliriz. Squat bacaklarımızın gelişimi için yapabileceğimiz bir sürü hareketten sadece bir tanesidir.

 Leg Press

Leg press hareketi de squat gibi glutes, hamstring ve quadriceps kaslarımızın hepsini çalıştıran compound bir harekettir. Antrenmanlarınız da squat yerine yapabileceğiniz güzel bir alternatiftir. Leg press hareketini yaparken dikkat etmemiz gereken nokta dizlerimizin içeriye değil dışarıya dönük olmasıdır. Dizlerimiz içeriye doğru kapanırsa ağırlık kaslarımıza değil eklemlere yüklenir ve diz sakatlıklarına yol açabilir. Bir diğer önemli nokta da bacaklarımızı tamamen düz konuma getirmemektir. Bacaklarımızı tamamen düz konuma getirmek de ağırlığın eklemlere binmesine yol açar ve ufak bir dikkatsizlik büyük sakatlıklara yol açabilir.

 Lunge

Komando yürüyüşü olarak da bilinen lunge hareketi de glutes, hamstring ve quadriceps kaslarımızın üçünü de çalıştıran compound bir harekettir ve squat için güzel bir alternatif olabilir. Lunge hareketini ister dumbbell ister barbell isterseniz de vücut ağırlığınız ile yapabilirsiniz. Leg press hareketine göre çok daha özgür bir harekettir, ister öne ister geriye doğru adım alarak yapılabilir. Lunge yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar üst gövdemizin olabildiğince dik olması, belimizin bükülmemesi ve dizlerimizin içeriye kapanmamasıdır. Adımlarınızı büyük atmamız yükün daha çok glutes, hamstring kaslarımıza binmesini, daha küçük atmamız quadriceps kaslarına binmesini sağlar. Diz kapaklarımıza binecek yükü azaltmak için ileriye adımlamak yerine geriye adımlamak ağırlığın bineceği bacağımızı sabit tutacağından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir