Ana sayfa Mali Müşavir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nasıl olunur ?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nasıl olunur ?

219
0
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Finans sektörünün önemli iş kollarında ve meslek mensuplarından olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir nasıl olunur konusunu izleyeceğiz!

Mali Müşavir olmak için ilk adımlar!

Öncelikle serbest muhasebeci mali müşavir olmak için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Diğer şartları ise dört yıllık üniversitelerin ilgili bölümleri olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ve ya İşletme Fakültesinden lisans mezunu olmak! Daha sonra yaşadığınız ilde yer alan Serbet Muhasebe Mali Müşavirler odasına başvurmaktır. Bu başvuru esnasında oda sizden belirli evraklar ve staj dosyanız için ücret isteyecektir. İlk başvurularda staj dosyası ücret 2018 yılını 1200 TL’dir.

Staja Giriş Sınavı

Staja Giriş Sınavına başvuruda bulunmak için yaşadığınız ildeki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasına ilgili evrakları vermiş ve TESMER hesabına 1200 TL staj dosyası ücretini ile 170 TL Staja Giriş Sınavı (SGS) ücretini yatırmış olmanız gerekiyor. Bu sınavı kazanmanız halinde 3 yıllık Stajınız başlayacaktır. Staj yapacağınız yeri kendini bulmanız ve hâlihazır bir muhasebe bürosunda çalışıyorsanız orada yapmanız gerekir. Sınavdan başarılı sayılabilmek için en 60 puan almanız gerekmektedir. Sınav Ankara ve İstanbul olmak üzere iki merkezde yapılmaktadır. Staja giriş sınavları yılda 3 kere yapılmaktadır. Bir staj dosyası boyunca 10 kere sınava girme hakkında vardır. 10 hakkınızdan sonra yeni bir staj dosyayı açmanız gerekiyor.

Staja Giriş Sınavı Konuları
Staja Giriş Sınavı Konuları

Stajyer

Tebrik Ederim! Staja Giriş Sınavını kazanarak önemli bir yol aldınız. Artık bir Mali Müşavir Adayısınız! Bir stajyer olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda TESMER sisteminin sizler için hazırladığı zorunlu dersleri izlemeli ve zorunlu sınavlara katılmalısınız. Detaylar için TESMER size bir kılavuz göndermektedir.

Odaların açtığı kurslardan faydalandıysanız 3 yıllık staj süresinizde en fazla 6 ay olmak üzere bir süre silinir. İlgili bölümlerden Yüksek Lisans mezunu iseniz 1 yıllık staj süresiniz silinir. 2 Yılsonunda yeterlilik sınav girme hakkı kazanırsınız.

Yeterlilik Sınavı

Geçmiş olsun 3 yıllık bir staj süresini erittiniz. Yeterlilik sınavı için Staj Tamamlama Belgeniz olmalıdır. Bunu Teos sisteminde bulabilir. Ya da odalarda teslim alabilirsiniz. Her biri ayrı ayrı ücretlendirilen finansal muhasebe, hukuk, meslek hukuku, maliyet muhasebesi, finansal tablolar analizi, spk, vergi hukuku ve muhasebe denetimi gibi dersler sınava gireceksiniz. Bu sınavları da geçtiğiniz takdirde artık bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına ve unvanına sahipsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here