Ana sayfa Kültür Senetlerde zaman aşımı süresi

Senetlerde zaman aşımı süresi

428
0

Senetlerde zaman aşımı Türk Ticaret Kanunun da üç yıl olarak belirtilmiştir.  Bu süre içerisinde ilgili senet tahsil edilmediğinde icra başlatılması gerekmektedir. +1 yıl zaman aşımı ise Türk Ticaret Kanunun da 732’den kaynaklanan Sebepsiz Zenginleşme konusunda olduğunda dava açma süresi sonunda tahsil gerçekleşmez senet kendiliğinde düşmüş olur.

 

TAM OLARAK SENETTE ZAMAN AŞIMI NE ZAMAN BAŞLAR?

 

Zamanaşımı süresi senet üzerinde yazan ödeme vade ile birlikte başlar. Borç vadesi aynı zamanda alacağın zamanaşımı süresinin başlangıcıdır. Örnek vermek gerekirse; 23.06.2018 tarihinde ödemesi olan bir bono 23.06.2021 tarihine kadar tahsil işlemi yapılmaz ize zaman aşımına düşer. Aslında süre üç yıldır. Ancak Türk Ticaret Kanuna atıf ile bir yıl daha ek bir süre alınabilir. Bu süre tahsile ve ya icrai işlemde kullanılabilir.

 

SENETLERDE ZAMAN AŞIMI; ON YIL MI?

 

Bu konuda Yargıtay Hukuk Genel kararı mevcuttur. Hukuk Muhakemeleri Kanunun 202 maddesi uyarınca senedin tahsil kabiliyeti olmasa bile bu senedin yazılı delil başlangıcı sayılarak senetteki alacağın maddi bir delile dayandırılması halinde alacağın Borçlar Kanununda yer alan 10 yıllı genel zamanaşımına tabi olacağı ve alacak ilişkisinin ispatına dair tanık bile dinletilebileceği ihtimali mevcuttur.

 

VEFAT EDENİN SENET BORÇLARINDA ZAMANAŞIMI

 

İlgili senet borçlusunun vefat etmesi halinde alacağın ödenmesine ilişkin yöntemlerde bir değişiklik olmaz. Sadece alacağın kimden yapılacağı değişir. Bu durumda yeni muhataplar ölen kişilerinde murisleridir. Veraset ilamında kimler var ise payların oranında sorumlu olurlar.

Kaynak: https://suleymancelebi.com.tr/senetlerde-zamanasimi-suresi/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here