"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak isteyenler, daha önce şahıs şirketi açmış kapatmış ancak yeni usulü bilmeyenler ve daha önce hiçbir şekilde şahıs şirketi kurmamış olan kişiler bu içeriğimizi dikkatli okuyacak olursa şahıs şirketi nasıl kurulur sorusuna en doğru yanıtı bulmuş olacaklar.

Şahıs şirketi bugün yeni ve genç girişimcilerin en fazla ilgi gösterdiği bir şirket türü olmakla beraber eski adı basit usul olarak anılan bir şirket türüdür. Şahıs şirketi adından da anlaşılacağı üzere bir şahsa ait, sadece devletin verdiği yükümlülükleri yerine getirmek ve vergiye tabii olmak kaydıyla oluşturulmuş basit şirket türüdür. Ancak şahıs şirketleri de tıpkı LTD ve A.Ş. gibi devletin getirmiş olduğu tüm vergi yükümlülüklerine tabiidir. Ama dikkatli olacak olursanız şahıs şirketi genç girişimcilere oldukça faydalıdır. Hazırsanız hemen başlayalım.

Şahıs Şirketi Kurarken İlk Adım

Şahıs şirketi kurmak istiyorsanız ilk adımınızı kendinize en uygun muhasebeci ile atmalısınız. İnternet üzerinden kurulan şahıs şirketleri yüksek maliyetlere ulaşabilir. Ancak bir muhasebeci ya da mali müşavir denetiminde açılan şahıs şirketleri daha düşük tutarlara getirilebilir. Örneğin internet üzerinden kurulan şahıs şirketleri için 2500 TL gibi rakamlar ödeyebilirsiniz. Ancak bir muhasebeci denetiminde açılan şahıs şirketi masrafı sadece açılış bedeli olarak 360 TL vergi dairesi harcıdır. Ama ek ödemeler de şu şekildedir:

  • 360 TL vergi dairesi harcı
  • 250 TL ile 550 TL arasında muhasebe bedeli

Kuruluş aşamasında bu iki tutarı ödemek zorundasınız. Muhasebeciniz ile aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak fiyatlarda değişkenlik görünebilir ama vergi dairesi harcı 2021 yılı için 360 TL’dir. Mali Müşavir ile anlaştıktan sonra muhasebeciniz, kimliğinizin ön ve arkalı fotokopisi ya da fotoğraflarını ve e-Devlet şifrenizi isteyecektir. Normal şartlarda şahıs şirketi için başka bir bilgi ve evraka ihtiyaç yoktur.

  • İmza sirküleri, imza tescil beyannamesi, ikametgah bilgileri, yoklama tutanağı, yazarkasa irsaliyesi ve pusula ve benzeri evraklar şahıs şirketinizi kurduktan sonra ihtiyaç olunan evraklardır. Bu evraklarda ihtiyacı şirket türüne göre Mali Müşavir’iniz karar verip size bildirecektir.
  • Diğer internet sitelerinde olduğu gibi sayfalarca evrak, şahıs şirketi kuruluş aşamasında gerekmez. Gerekiyor olsa dahi şirket kuruluşu sonrası evraklarıdır, bu evrakları zaten muhasebeciniz temin edecek, temin edemediğini sizden talep edecektir.

Şahıs Şirketinde Genç Girişimci Desteği

Şahıs şirketi kuran insanların büyük bir çoğunluğu ilk defa şirket kuruyor. Ancak hepsi genç girişimci desteğine başvuru yapmıyor. Genç girişimci desteği, ilk yıl Bağ-Kur ücretinizin devlet tarafından karşılanıyor olması ve 3 yıl boyunca vergiden muaf olmanıza yarayan iki adet kanundur. Genç girişimci desteği için iki adet resmi yazı ile vergi dairenize ve ilçe SGK müdürlüğünüze başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvuru evraklarını da yine aynı şekilde muhasebecinizden istemeniz halinde temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir