Ana sayfa Mali Müşavir İlk muhtasar ve prim hizmet belgesi (muhsgk) ne zaman gönderilecek?

İlk muhtasar ve prim hizmet belgesi (muhsgk) ne zaman gönderilecek?

194
0
gelir idaresi başkanlığı
gelir idaresi başkanlığı

Muhtasar ve prim hizmet belgesi uygulaması tüm Türkiye de 01.10.2018 tarihinde resmi olarak başladı. Peki ilk muhtasar ve prim hizmet belgesi ne zaman gönderilecek?

Bildiğiniz gibi 02/2017 döneminde pilot bölge Kırşehir ile uygulanmaya başlanmıştı. Türkiye genelinde uygulanması ise sürekli erteleniyordu. En son olarak 01/10/2018 tarihine ertelenmişti ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Buraya kadar her şey normal. Asıl soru Ekim başında yürürlüğe giren bu değişiklik ile birlikte Muhtasar ve prim hizmet belgesi ilk olarak hangi tarihte göndereceğiz. Ekim 23/2018 dönemi mi? Yoksa Kasım 23/2018 Dönemi mi ? Konu ile alakalı açıklayıcı bir genelge olmadığından ve serbest muhasebeci mali müşavir odalarının da detaylı bir açıklaması bulunmadığında insanların aklını karıştırıyor.

Bu soruyu Gelir İdaresi Başkanlığına sorduğumda aldığım cevap ise Kasım 23/2018 döneminde göndereceğimizdir. Yani Ekim 23/2018 dönemine kadar eski versiyon olarak aylık ve 3 aylık muhtasarlarımızı göndereceğiz. Aylık prim ve hizmet bildirgelerimizi ayrı olarak onaylayacağız. Kasım 23/2018 döneminde ise işçi çalıştıran firmalar aylık, çalıştırmayanlar ise 3 aylık şeklinde muhtasar ve prim hizmet beyannamesi onaylayacaktır.

Muhtasar ve prim hizmet belgesi ile ilgil bir detay;

Muhtasar ve prim hizmet beyanlarınızı bildirmeden önce işçisi firmalarınızı 3 aylık muhtasar döneminden aylık muhtasar dönemine çeviriniz.

Dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı yazımıza burada ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here