Ana sayfa Kültür MEDENİYETLER ŞEHRİ KUDÜS VE ÖNEMİ

MEDENİYETLER ŞEHRİ KUDÜS VE ÖNEMİ

242
0

Son günlerde insanlık adına utanç verici olaylara maruz kalan Kudüs şehri, ardında tarih, kültür ve medeniyet adına birçok unsur barındırmaktadır.

Kudüs, Filistin’de bulunan; Hıristiyanlar, Museviler ve  Müslümanlar için kutsal kabul edilen bir şehirdir. En eski yerleşim yeri olması ve Mescid-i Aksa’nın da orada bulunması önemini daha da artırmaktadır.

KUDÜS’DE YAŞAMIŞ MEDENİYETLER

Kudüs’ü kimin kurduğu tam olarak bilinmemektedir ancak tarihî kaynaklar Kenanî’lerin kurduğunu ileri sürmektedir. Bir süre sonra İsrailoğulları’na geçen Kudüs, bir süre İsrailoğulları’nda kalmıştır. Ancak İsrailoğulları ahlaksızlık yaptığı için Kudüs’ten kovulmuşlardır. Ta ki Hz Davûd Kudüs’ü tekrar alasıya kadar. Hz. Davûd Kudüs’ü tekrar alınca İsrailoğulları da Kudüs’e geri dönmüşlerdir.

Hz. Davûd’un ölümünden sonra oğlu Süleyman başa geçmiştir ve o Mescid-i Aksa’yı inşa etmiştir. Süleyman vefat edince yeniden başıboş kalan İsrailoğulları, ahlaksızlıklarına devam etmiş ve Kudüs’ü Babilliler işgal etmişlerdir. Babilliler bu işgal ile birlikte Tevrat ve Zebur’un orijinalini yok etmişlerdir. Ancak bundan sonra, kaynaklarda geçtiğine göre, İran Şahı Şireveyh, Babilliler’i yenmiştir ve İsrailoğulları yeniden Kudüs’e dönmüşlerdir. Şehirlerini tekrar düzene sokmuşlar ve Mescid-i Aksa’yı yeniden tamir etmişlerdir. Ancak kısa süre böyle gittikten sonra tekrar rahat durmayan İsrailoğulları, ahlaksızlık yapmaya devam etmiş ve başları beladan kurtulmamıştır. Önce Persler, ardından da Makedonyalılar onları esir almışlardır. Bu olaylardan kısa bir süre sonra Romalılar Kudüs’ü işgal etmişlerdir ve İsrailoğulları’nı esir almışlardır. Romalılar, yani Hıristiyanlar, Mescid-i Aksa’yı bir kez daha tamir etmişlerdir ve Kudüs’ü kutsal şehirleri olarak kabul etmişlerdir.

638 yılında Hz Ömer Kudüs’ü işgal etmiştir ve Kudüs Müslümanların eline geçmiştir. Müslümanlar için bir önemli nokta da, Hz. Muhammed’in Miraç sırasında Kudüs’e uğramış olmasıdır.

Görüldüğü üzere birçok medeniyet ve farklı dine ait topluluklar Kudüs üzerinde hâkimiyet kurmuştur. Ancak unutulmaması gereken bir detay vardır. O da Kudüs ve oradaki masum halk özgür yaşama hakkına sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here