Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır ?

Mantar yetiştirmek isteyen girişimcilere KOSGEB’den sonra IPARD 2 ile 2019 yılında TKDK’ dan destek geldi.  

Hazırlayacağınız proje ile devletten hibe alarak kültür ya da istiridye mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Şartları sağlayamayan kişiler içinde de bitkisel üretim desteği kredisi Ziraat bankasından çekebilirsiniz. Ülkemizde mantar yetiştiriciliği giderek artmaktadır. Güzel bir pazara sahip olması, düşük sermayeler ile üretim tesisi kurulması bu sektörü cazip hale getirmektedir. Kadın, erkek ayırt etmeden her türlü iş gücü ile yapılacak olması daha geniş çevreler tarafından yapılmak istenmektedir.

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Mantar yetiştiricilik kredisi almak için yapacağınız işlemi yasal boyutta yapmalısınız. İlk iş olarak vergi dairesine kayıt olmalısınız. İleride ürün pazarlamak için vergi dairesi üyeliğinizin olması gerekir. Büyük firmalara ürün satarken büyük firmalar sizden fatura kesmenizi ister. Fatura kesebilmeniz için vergiye muaf olmalısınız. Yoksa yaptığınız üretim ve satış işlemleri kaçak olur. Kaçak firmalar devletten kredi alamazlar.

Kuracağınız işyeriniz için belediyeden iş yeri ruhsatı alın. Kültür mantarcılığı yapacak olanların herhangi bir ustalık belgesine ihtiyacı yoktur. Direk belediyelere başvuru yaparak işyeri açma ruhsat talebinde bulunabilirsiniz. Mantar üretim noktanız ortak kullanım alanı olmamalıdır. Apartman altları ortak kullanım alanlarıdır. Müstakil eviniz varsa evinizin altında mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliği yapmak için gıda üretim belgesi almalısınız. Belediyelerden iş yeri kurma ruhsatı aldığınız zaman 30 gün içinde mutlaka Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı tarafından gıda üretim belgesi almanız gerekmektedir. Kalite belgesi alınız. Marketlere veya pizzacılar ya da herhangi bir ticari meskene ürünlerinizi pazarlamak için kalite belgesine ihtiyacınız olacaktır.  İSO ve İTU belgeleri bunun için ihtiyaç duyduğunuz belgelerdir.

MANTAR BAYİLİĞİ VEREN FİRMALAR

Mantarcılık sektörünün ilerlemesi ile birlikte yatırımcısına iyi para kazandırmaya başladı. Mantar hane için gerekli diğer malzemelerin temini bu firmalar tarafından karşılanmaktadır. Genel olarak mantar üretimini bayilik veren firmalar tarafından sağlamak isteyenler den aranan şartlar şunlardır:

  1. 700 ya da 800 metrekare alana sahip olmanız.
  2. 200 metrekare çalışma alanınız olmalı. Bunun 150 metrekaresi açık diğer kalanı kapalı olacak.
  3. 40 ile 50 bin TL kadar banka hesabınızda teminat mektubu bulundurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir