Kolombiyalı uyuşturucu baronu; Pablo Emilio Escobar Gaviria

Kolombiyalı uyuşturucu baronu Escobar tüm zamanların en acımasız suçlularından biridir. Yaptığı yardımlarla ve futbol klüplerine sponsor olmasıyla popülerlik kazansa da daha sonra ülke genelinde yaptığı terör eylemleriyle kamuoyu desteğini kaybetti.

Pablo Emilio Escobar Gaviria, en güçlü olduğu dönemde Kolombiya’dan Amerika’ya gönderilen Kokain’in %80’ini kontrol ediyordu. Elde ettiği büyük servetle Forbes dergisinin Dünyanın en zenginleri listesinde ilk ona girdi.

Pablo Escobar 1 Aralık 1949’da Kolombiya’da Rionegro Şehrinde doğdu. Babası Abel de Jesus Dari Escoba çiftçilik yapıyordu. Annesi Hermilda Gaviria ise öğretmendi. Pablo Escobar, yedi kardeşin üçüncüsüydü. Suç kariyeri Medellin sokaklarında başladı. Oscar Bernal Aguirre ile birlikte sahte piyango bileti satma, araba hırsızlığı, kaçak sigara satma gibi işler yaptı.1970’leri başında 100.000 dolar için Medellin’li bir yöneticiyi kaçırdı. Daha sonra kaçakçı Alvaro Prieto ile çalışmaya başladı.

Pablo Escobar 1975’te Maria Victoria Henao ile evlendi. Bu evlilikten Juan Pablo isimli bir oğlu ve Manuela isimli bir kızı oldu.  Evliliği boyunca Escobar’ın başka kadınlarla da ilişkisi olmuştur. Bunlardan en ünlüsü haber sunucusu Virgina Vallejo’dur.

Pablo Escobar‘ın uyuşturucu işine girmesi 1970’lerde gerçekleşti. ABD’ye uyuşturucu kaçırmak için Panama-Kolombiya arası uçuş yapan bir uçağı kaçırdı.  1975’te Ekvator’dan Medellin’e geri dönerken yüklü miktarda uyuşturucu ile tutuklandı. Rüşvet girişimleri sonuçsuz kalınca tutuklama memurunu öldürdü. Davayı düşürdükten sonra tutuklamadan kaçabilmek için öldürme ve rüşvet verme sistemini sürdürdü.

1980’lerin ortasına gelindiğinde Escobar’ın serveti 30 milyar doları bulmuştu. Medellin Karteli günde 15 ton Kokain kaçırıyor, haftalık 420 milyon dolar kazanıyordu. Amerika’nın yanı sıra dünya çapında işe yapmaya başladılar. Meksika, Venezüella, Dominik, İspanya gibi ülkelere de Kartelin kolları ulaşmaya başladı. Hatta Asya pazarına girdikleri iddiaları bile bulunmakatadır.

Tüm bu süreç boyunca Escobar tutuklanmamak için “Plata o Plomo” adını verdiği sindirme politikasını uyguladı. Gümüş ya da kurşun anlamına gelen bu söz, ya paramızı alır bizimle işbirliği yaparsın ya da ölürsün anlamına geliyordu. Kolombiya Hükümeti tarafından düşman olarak görülmesine rağmen yoksullara yaptığı yardımlarla sempati topladı. Özellikle memleketi Medellin’de ve yerel Katolik Kilise’sinde destekçileri vardı.

Escobar’a engel olmak isteyenler ise ölüm tehditleri alıyor ve suikaste uğruyordu. 1984’te Adalet Bakanı Rodrigo Lara öldürüldü. 1986’da Albay Jamie Raminez Gomez öldürüldü. Aynı yıl gazeteci ve editör Guillermo Cano, Cartel aleyhine yazılar yazdığı için öldürüldü. 1989’da ise Suçlu iadesini destekleyen başkan adayı Luis Carlos Galan silahlı saldırı sonucu öldü.

Luis Carlos Galan’ın yerine seçilen Ceaser Gaviria ve hükümet Escobar’a karşı savaş başlattı. Escobar daha az ceza almak için müzakere etti. Bunun sonucunda kendi inşa ettiği bir hapishanede cezasını yatmasına karar verildi. Escobar, La Catedral adını verdiği bu hapishaneden carteli yönetmeyi sürdürdü. 1992’de Escobar’ın suç faaliyetlerine devam etmesini öne sürerek hükümet onu normal bir hapishaneye nakletmeye karar verdi. Escobar hükümetin bu niyetini önceden haber aldı ve hapisten kaçtı.

Bu tarihten sonra Escobar’a karşı mücadele daha önce hiç olmadığı kadar sert bir biçimde gerçekleşti. Amerika, Escobar’ın suç imparatorluğunun peşine düştü. Kolombiya’da “Seach Blog” adı verilen özel bir birim oluşturuldu. “Los Pepes” adı verilen ve Escobar’ın rakipleri tarafından desteklenen bir grup kanlı katliamlar gerçekleştirdi.

Bu süreçte Escobar, Medellin‘de saklandı ve şehir onu çok seven şehir halkından yardım aldı. 2 Aralık 1993’te Kolombiya Ulusal Polisi tarafından yeri tespit edildi ve vurularak öldürüldü. Medellin’de çoğunlukla fakirlerin katıldığı cenaze töreniyle gömüldü.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir