Kahrolsun Bağzı Şeyler ve Şeyhler!

Ülkece kafamız çok karışık. Öfkeliyiz ve yönlendirmeye çok açığız. Bunlarla birlikte toplumun tüm bireylerinin gelecek ile ilgili yaşam kaygısı yaşadığını da söylersek, bir toplumsal felaket yaşanması an meselesi.

Yukarıda, şuan ki Türkiye Cumhuriyet Vatandaşlarını özetleyen kelimelerin nedeni de çok açık. Uzun yıllardır süren siyasi tarafların çıkar çatışmaları, etnik bölücülük, halkı galeyana getiren söylemler, medyanın bilinçli yanlış bilgilendirmesi ve hemen hemen her hafta yaşanan Terör Eylemleri… Halkın dört bir yandan darbe aldığı yetmiyormuş gibi. Hukuk, eğitim ve sağlık alanlarında da adaletsizliklerle boğuşuyoruz. Günümüzde yaşanan sarsıcı olaylarda mahkemelerin aldığı adaletsiz ve bilinçsiz kararlar. Toplumun tüm bireylerinin ülkeye ve ülkenin geleceğine olan inancı sarsıyor.

Türkiye‘nin yüzden doksanından da fazlasının mensup olduğu ve resmi dinimiz olan “İSLAM” konusunda yıllardır süren mezhepçilik, cemaat yapılanmaları ve bilgisiz şeyhler bu gün bu taraf olma konusunun en temel faktörlerindendir. Çünkü inandığımız din İSLAM; ahlaki eğitimi ve hukuk adaletini konularını etkilen ana nedenlerin başıdır. Bu konular hakkında ayrımcılık ve çıkar çatışmalarına giren din görevlerinin bilgisiz söylemleri yüzünden toplum olarak sorunlarımızı aşamıyoruz. TARİH BOYUNCA AYNI YEMEK, FARKLI ŞEYHLER İLE PİŞİRİLİP ÖNÜMÜZE KONULUYOR.

Tüm bu nedenlere bu kadar açık olmamızın nedeni bir türlü “bir olma” anlayışını anlamamamızdan dır. Taraf olmayı birlik içinde olmak olarak nitelendiriyoruz. Yani bir tarafı seçmekle yetiniyoruz. Tarafların toplum çıkarlarını yerine getirmesi için birleştirmek gibi hayalî bir yaklaşım devamlı bir strateji haline getirmeyi bırakmalıyız. Taraf olmayı bırakmalıyız. Eğitimin en başlangıç noktasında toplum bireylerine ülke yararına olacak olayların ön planda tutulması ve tarihi milli değerlerin korunması ahlakını aşılamalıyız. Eksik kaldığımız bu noktayı dikkate almayan siyasi tarafların yüzünden bugün bölünmüş bir topluluk anlayışımız var.

Şuanda partizanlık en üst düzeyde! Zaten yıllardır KÜRT, TÜRK, ALEVİ VE SUNNİ gibi etnik kıyaslamalar ile bölünmüş bir ruhumuz var. Hatta günümüzde şehirler bile artık bir taraf durumunda. A şehirliler böyle, B şehirliler şöyle gibi söylemler var. Bu tip yaklaşımları birey olarak bırakmalıyız.

Aslında dikkat çekmek istediğim konuları örnekler ile aktarmak isterdim ancak öyle körüne savunan insanlar var ki kişiyi yazmaktan anlamaktan bıktırırlar.

Taraf olmayı bırakmalıyız. Doğru bir eğitim konusunda bir olmalıyız. Sizin için başka ülke, toprak ve orman yok. Başka bir gençlikte yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir