KADINLAR HAPİSHANESİ ”WENTWORTH”

Suç ve drama türünde ki Wentworth hem hapishane temalı diziler arasında muntazam bir başarı yakaladı hem de benzerine çok az rastladığımız kadınlar hapishanesi atmosferiyle göz dolduruyor. Prisoners: Cell Block H Ruhunu Yeniden Yorumlayan WENTWORTH! Wentworth, 1979-1986 yılları arasında yayınlanan Prisoners: Cell Block H dizisinin bir uyarlaması. 2013 yılında ilk sezonu yayınlanan dizi Prisoners: Cell Block H gibi Avustralya yapımı.

Wentworth Konusu İtibariyle

Kocasını öldürmeye teşebbüs eden Bea Smith, kendini yüksek güvenlikli bir hapishane de bulur. Kızına ve hayatına dönmek isteyen Bea, hapishane hayatına alışmaya çalışmaktadır fakat kendini bir güç savaşının içinde bulur. Frankie Doyle ve Jacs Holt’un arasındaki bu savaş Bea’nin dönüm noktası olur ve Wentworth’de her şey değişmeye başlar en çokta Bea Smith!

Diziyi İzlenir veya Başarılı Kılan Ne?

Wentworth, ilk bölümünden itibaren etkili jeneriğiyle bizleri karşılıyor. Hemen ardından alışılmışın dışında kullanılan kamera açılarıyla hapishane havası ve hapishane de olma durumu hemen ciğerlerinize işliyor. Birbirinden farklı onlarca suçlunun bulunduğu bu vahşi yaşam seyirciyi anında içine alıyor.

Her yeni bölümde fark ediliyor ki senaryo matematiği çok iyi hesaplanan dizi sürprizlerle dolu. Her biri yerli yerine oturmuş ana karakterler ve sürekli aktif yan karakterler hem bir döngünün içine alıyor seyirciyi hem de kadın ilişkileri, kadın olma durumuyla diğer hapishane dizilerinden hemen ayrılıyor. Her dakika hayatta kalma mücadelesi ve güç savaşlarıyla donanan bu yaşam alanı aynı zaman da karakterlerin psikolojik değişimleriyle, inişleriyle çıkışlarıyla gerilimi ve tempoyu hep yüksek tutuyor.

5 Sezon Boyunca Durdurulamayan Yükseliş

Önümüzdeki yıl 6.sezonu yayınlanacak Wentworth, ”kadınlar hapishanesi” temasıyla kendi kulvarında şu an rakipsiz. Kadrosunda Kate Atkinson, Pamela Rabe, Tammy Macintosh gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra Danielle Cormack, Nicole da Silva, Kate Jenkinson gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran dizi ulusal ve uluslararası festivaller de farklı dallarda 33 adaylık ve 10 ödül kazandı bile!

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir