iPhone Mavi Ekran Sorunu Neden Olur?

Son zamanlardan iPhone telefonlarda karşılaşılan mavi ekran sorunun çözmünü anlattım.

Mavi ekran hatası akıllı telefonlarda son zamanda karşılaşılan bir sorun olarak dikkat çekerken bu sorunun aslında belirli bir nedeni yoktur. Genelde en çok görülen nedenler arasında ise iPhone’un suya düşmesi, iOS güncellemeleri ve donanımsal hatalardır.

 

Ekranın tümüyle mavi renkle kaplanması ve telefonun donarak hiç bir işlem yapılamamasına neden olan mavi ekran sorunu yaşayan iPhone kullanıcıları için farklı çözüm yolları elbetteki vardır.

 

Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

 

Mavi ekran sorunuyla karşılaştığınızda öncelikle ana ekran ve güç tuşuna aynı anda basılı tutarak telefonunuzun restart olmasını bekleyin. Daha sonra telefonun açılmasıyla Apple logosunu gördüğünüzde hemen telefon açılana kadar ses açma tuşuna uzun süre basılı tutmanız gereklidir. İlk denemenizde bunu yapamazsanız aynı işlemi birkaç tekrarlamalısınız.

 

Kullandığınız iOS sürümünden gelen güncellemeyle böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız sürümün bir altındaki sürüme geçiş yapmanız daha iyi olacaktır. Ancak bunun için Apple’ın bir önceki iOS sürümü için imzaları kapatılmaması ve elinizde önceki versiyon için yedekleme olması gerekiyor.

 

iPhone’unuzda eğer siz de jailbreak kullanıyorsanız sorunun nedeni sistem dosyalarınızın bu nedenle zarar görmüş olmasıdır. Bu duumda hemen jailbreaki kaldırmalısınız ve eski yedeklerinizden birini kurarak veri kaybını riskleriyle kabul etmeli ve yeni bir iOS sürümüne telefonunuzu yüklemeniz gereklidir. Telefonunuzu kurtarma moduna alarak bu işlemi güvenle yapabilirsiniz.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir