Ana sayfa Sanat İnsanlık tarihinin büyük ayıpları; Salem Mahkemeleri

İnsanlık tarihinin büyük ayıpları; Salem Mahkemeleri

91
0

Salem Kasabası’nda gerçekleşen 1692 Cadı Mahkemeleri sonucunda 150 kişi cadılıkla suçlanmış 18 kişi ise idam edilmiştir.

Massachuestts Koloni Mahkemesi daha sonra mahkumiyet kararlarını bozsa da oluşan Cadı Mahkemelerinin yarattığı etki uzun yıllar devam etmiştir.

 

Ünlü Salem Kasabası‘nda Cadı Avı 1962 baharında başladı. Bir grup genç kız yerel büyücüler tarafından büyülendiklerini iddia etti. Dindar Hıristiyanlardan oluşan yerel halk kızların anlattıkları karşısında dehşete düştü. Korku dalgası kasabayı esir aldı. Massachuestts Koloni Mahkemeleri iddiaları dinlemek için toplandı. Salem’de Cadılık suçundan idam edilen ilk kişi olan Bridget Bishop Haziran ayında asıldı. Bridget Bishop’ın ardından 18 kişi saha cadılık sebebiyle idam edilecekti. Mahkemeler sürecinde yaklaşık 150 erkek, kadın ve çocuk cadılıkla suçlandı.

Doğaüstü güçlere sahip kadınların felaketler getirdiği inancı 14.yüzyıldan itibaren Avrupa’da etkili olmaya başlamıştı. Salgınlar ve doğal afetlerden cadılar sorumlu tutuluyordu. Aynı inanış göçmenlerle kolonilere de taşınmıştı. Massachusetts kolonisinde yaşayan insanlar çoğunlukla Puriten mezhebine bağlı dindar Hristiyanlardı. Salem kasabası gibi kırsal kesimlerde ise bu durum bağnazlık şeklini almıştı.

Salem Mahkemeleri

İçe kapanık küçük Salem kasabası dalga dalga yayılacak histeri salgını için başlangıç noktası oluşturacaktı.1962 Ocak ayında 9 yaşındaki Elizabeth Parris ve 11 yaşındaki Abigail Williams sebebi bilinmeyen nöbetler geçirmeye başladılar. Köy doktoru William Griggs kızları tedavi ettikten sonra büyülendikleri sonucuna vardı. Kısa süre içinde köydeki diğer genç kızlar Mary Warren, Mary Walcott, Ann Putman ve Mercy Lewis de nöbet geçirmeye başladı. Şubat ayının sonlarında Karayipli Köle Tituba, dilenci Sarah Good ve köyün yaşlılarından Sarah Osborn cadılık suçlamasıyla tutuklandı. Osborn ve Good suçlamaları reddederken Tituba hayatının bağışlanması karşılığında itiraf etti.

Tituba’nın itirafıyla Puriten toplumu içinde cadılar olduğu inancı yayıldı. Herkes komşularına korkuyla ve şüpheyle bakmaya başladı. Kısa süre içerisinde köyün ileri gelen isimleri Martha Correy ve Rebecca Nurse de dahil olmak üzere bir düzine insan cadılıkla suçlandı. Tituba gibi birkaç kişi daha hayatlarını kurtarmak için itirafta bulundu.

2 Haziran 1692’de Brigdet Bishop Gallow Tepesinde asıldı.Temmuz ayında beş kişi daha idam edildi. Ağustos ayında beş, Eylül ayında ise sekiz kişi daha idam edildi. Yedi sanık ise hapishanede öldü. Karısı tutuklanan Girres Morey Mahkeme kararına itiraz ettiği için taşlanarak öldü.

Eylül 1962’ye gelindiğinde histeri azalmaya başladı ve kamuoyu cadılık suçlamalarından şüphe duymaya başladı. Mahkemeler ülke genelinde de ilgi çekmişti ve hastaların halüsinasyonlarına dayanarak mahkumiyet vermenin geçerliliği tartışılıyordu. 1963 yılının başında Massachusetts Koloni Mahkemesi cadılık suçlamasıyla ilgili hükümleri iptal etti. Kurbanların ailelerine tazminat verilmesine karar kıldı. Yine de halkın kalbine şüphe ve korku tohumları ekilmişti ve etkisi yüzyıllarca devam edicekti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here