Ana sayfa Sanat Hababam Sınıfı Serisinden Bilmediğiniz 10 Bilgi

Hababam Sınıfı Serisinden Bilmediğiniz 10 Bilgi

114
0

Hababam sınıfı 1950 yıllarına damgasını vuran Yeşilçam filmi günümüzde kadar etkisini sürdürmekte ve hala büyük bir ilgi ile defalarca kez izlenmektedir. Filmi izlememize rağmen arka plandaki gerçeklerde çoğumuzun haberi yoktur. İşte arka planda bulunan bu gerçekleri şöyle sıralayabiliriz:

1: Gerçeklerden Harmanlanmış Bir Film

Fizik dersine giren Sıtkı Akça tepe filmde Kurtuluş Savaşı gazisini canlandıran bir rolde oynamıştır. Ve oyuncu aynı zamanda bir gazi olduğu gibi güdük Necmi’nin de babasıdır.

2: Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile Anlaşılamadı

Film sinemaya girmeden önce tiyatro da canlandırılmıştır. Bu canlandırmada Zeki Alasya ve Metin Akpınar da yer almaktaydı. Ancak film için masaya oturulduğunda filmin yönetmeni bu ikili ile anlaşma sağlayamamıştır.

3: Ferit Karakterinin Hikayesi

Filmin yönetmeni olan Ertem Eğilmez Tarık Akan’a Ferit takma adını vermiştir. Çünkü bu isim başarılı yönetmenin ölen oğlunun adıdır. Ve Tarık Akan bu takma isimle 12 ayrı filmde rol almıştır.

4: Hayta İsmail Askerden Dönüyor

Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde bir sahnede Ahmet Arıman yani lakabıyla Hayta İsmail askerden geldiğini anlatan bir sahnede rol almıştı o sahne gerçeklik içermektedir. Hayta İsmail o ara gerçekten de askerden gelmiştir.

5: Gazete İlanı İle Rol Model Arama

Para konusunda Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile anlaşma sağlayamayan filmin yönetmeni Ertem Eğilmez amatör bir gruptan oluşan bir kadro kuracağım diyerek gazete ilanı vermiştir. İlanda rollerin isimleri yazmakta ve 18 ile 25 yaş arası gençler aranmaktadır şeklinde bir ifade yer almaktadır. Ve filmdeki çoğu oyuncular bu ilan ile kadroya dahil olmuşlardır.

6:Sinemaya İlk Giriş

Ayşen Gruda sinema hayatına Hababam Sınıfı filmi ile başlamıştır.

7: İlk Diyalog

Birlikte birçok filde yer alan Kemal Sunal ve Şener Şen ilk defa ikili diyalog bulunan film bu film olmuştur.

8: Karakter Değişikliği

Filmin tiyatrosunda İnek Şaban’ı canlandıran aslında kadın bir oyuncudur.

9: Mühendis Elinden Kaçış Planı

Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde kaçış planının çizildiği tablo filmin mühendislik fakültesi öğrencisi olan Dilaver Gür tarafından çizilmiştir.

10: İsim Yerini Münir Özkul’a Verdi 

Tarık Akan prensip gereği her oynadığı filmde adının en başa yazılmasını isterdi ama bu sever filmin yönetmeninin adını en başa yazılmasına izin vermiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here