in

Google Hesapların Daha Güvenli Yapılması Mümkün Mü?

Google hesaplarının tek bir şifre ile kullanıcılara kolaylık sağlaması amacıyla ulaşılabilir olması ile güvenlikle ilgili sorun teşkil edip etmeyeceği konusu gündeme geldi. Google hesaplarının akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarla senkronize çalıştırılması ve tek şifreyle ulaşılması mümkün hale gelmiştir.

Gizlilik ve güvenlik ilkeleri kullanıcıların lehine hizmet vermeye devam etse de kullanıcıların tek şifre ile gmail güvenlik ve girişi ile diğer google hesaplarına giriş yapmasının ardından dikkat etmesi gereken bazı güvenlik ayrıntıları bulunmaktadır.

Uygulama Kullanımlarında Konum ve Uygulama Geçmişine Dikkat Edin

Özellikle akıllı telefonlar ile birlikte kullanılabilir olan google uygulamalarındaki konum bilgisinin uygulama tarafından talep edilmesi ve sürekli açık tutulması kullanıcının aleyhine kayıt tutulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Konumun açık olmasının kontrolünün yanında uygulama google güvenlik ayarları sekmesinden uygulama arama ve kullanma geçmişleri de düzenli olarak temizlenmelidir. Burada otomatik temizleme seçeneği de bulunmaktadır.

Google Uygulamalarında Güvenlik Soruları İle Doğrulama

Gmail iki adımlı doğrulama seçeneği, güvenlik sorularına sadece sizin bildiğiniz cevapların girilmesi ile doğrulama yapmaya olanak vermektedir. Sizin tanımladığınızın haricinde farklı bir cihazdan giriş yapılması durumunda google güvenlik kodu veya güvenlik sorusu kimlik doğrulama için talep edilecektir.

Girişi siz yapıyorsanız soru veya kodu doğru girerek sağlıklı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir şekilde yanlış giriş söz konusu olduğunda mail yoluyla tarafınıza güvenlik bildirimi yapılacak ve talebiniz doğrultusunda işlemin iptali sağlanabilecektir.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir