Ana sayfa Sanat Esaretin Bedeli: Korku Seni Tutsak Eder!

Esaretin Bedeli: Korku Seni Tutsak Eder!

253
0
esaretin bedeli

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), başrollerinde Morgan Freeman ve Tim Robbins’in yer aldığı Stephan King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı kitabından uyarlayarak Frank Darabont tarafından senaryolaştırılıp yönetilmiş 1994 yapımı Amerikan dram filmidir. Film masum olduğunu iddia eden fakat karısı ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle yaklaşık yirmi yılını cezaevinde geçiren Andy Dufrense’nin hikâyesini anlatmaktadır. Cezaevinde geçirdiği günlerde mahkûmlardan Ellis Boyd “Red” Redding ile arkadaşlık kurması ve cezaevi müdürünün para aklama çalışmalarına yardım etmesi ile gardiyanlar tarafından korunmaya başlanır.  Filmin gişeden elde ettiği hasılatın maliyetleri karşılamasında zorlanmasına rağmen eleştirmenlerden olumlu not almış ve birçok ödüle aday gösterilmiştir. Amerikan Film Enstitüsünün hazırladığı 100 Yılı.. 100 Film listesine dâhil edildi. İmdb sitesinde ise 10 üzerinden 9,3 oy alarak gelmiş geçmiş en iyi film listesinin zirvesinde yer aldı.

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli Filminin Konusu

Andy Dufrense başarılı bir banka çalışanıdır fakat bu başarıyı evliliğinde gösterememiştir. Bunun sonucu olarak eşi onu başka bir erkekle aldatmaya başlamıştır. Andy bunu kabul edememiş ve eşinin sevgilisiyle buluştuğu bir gece alkolün de verdiği cesaret ile silahını doldurur ve eşi ve sevgilisinin bulunduğu eve gidip onları öldürecekken bir anda bu durumdan vazgeçer ve geri döner fakat o gece eşi ve sevgilisi yatakta mermi yağmuruna tutulmuş ve öldürülmüştür. Polislerin Andy’nin ayak izlerine rastlaması sonucu Andy yargının eline teslim edilmiştir.

Suçsuzluğunu ispatlayamayan Andy iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılır. Hapishanedeki mahkûmlardan biri olan Red ile iyi bir arkadaşlık kurmuştur. Red, Andy’nin hapishane şartlarına uyum sağlamakta güçlük çekeceğini düşünse de Andy oldukça direnç göstermiştir. Red dışarıdan her şeyi kolayca temin edilen biridir ve Andy ondan taşları şekillendirmek üzere küçük bir çekiç istemiştir.

Bankacı olan Andy, bir gardiyanın vergi vermemesi konusundan çıkış göstermesi ile hapishanede iyi günleri başlamıştır. Andy bir süre sonra hapishanedeki tüm vergi belgelerini düzenlemeye başlamaktadır. Ayrıca hapishanede muhabbet ettiği herkese umudu aşılamış ve bulundukları ortamda bile kendilerini özgür hissetmelerine yardımcı olmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here