"Enter"a basıp içeriğe geçin

eFatura Geçiş Şartları Nelerdir?

eFatura, faturayı dijital ortamda hazırlayıp yine aynı şekilde djital ortamdan alıcı veya satıcılara göndermenizi sağlar. Bu sistemde kağıt masrafından kurtulursunuz.

Fakat bu büyük firmalar için kağıt masrafındankurtulmadan ziyade bir zorunluluktur. Devlet kanunları dolayısı ile bellişartların üzerinde kalan işletmeler e-Fatura kullanmak zorundadırlar. Bununnedeni ise fatura takibini denetleyen memurların işini kolaylaştırmak, vergi kaçakçılığının önüne geçmektir.

2018 Aralık ayı olarak güncel geçiş limiti 2017 yılında Brüt Satışları 10 Milyon TL olarak kanunda yer almaktadır.  Yakın zamanda ise tüm işletmeler için e-Faturaya geçiş zorunluluğunun geleceği öngörülmektedir. İşletmeler şimdiden gerekli adımları atmaya başlamışlardır.İşletme sahiplerinin bunu yapmasının nedeni ise basittir. Eğer tüm işletmeler için e-fatura zorunlu olursa işlerde yoğunluk olacak ve sıra beklemek zorunda kalacaklardır. O yüzden ortalık sakinken ve önlerinde e-Faturaya geçmek için bir engel yokken işlemlerini tamamlamaktadırlar. e-Fatura limiti nedir konusunda ise detaylar alt başlığımızda devam etmektedir.

Taslaklar Güncellendi: e-Faturaya Geçiş 5 Milyon TL!

Fatura zorunluluğunu düzenleyen kurumdan yapılan yeni açıklama ile e-Fatura geçme zorunluluğu limiti 5 milyon TL’ye düşürüldü. 2017 ve sonraki yıllardan sonra brüt satışlarda 5 milyon TL işlemi aşan işletmeler belirlenen süreler içerisinde kesinlikle e-Faturaya geçmek zorundadır. Geçiş işlemi yapılmadığı takdirde ise işletmeler hakkında yasal süreçlerin başlatılacağı duyurulmuştur.

Verdi Usul Kanununca işletmeler 01.07.2019 tarihine kadar yeni faturaya geçmeleri belirtilmektedir. Daha önceden bu tarih 2019’un Ocak ayı iken gelen itirazlar sonucunda tarih ileriye alınmıştır.

Brüt satış geliri 5 milyon TL üzerinde olançok sayıda işletme bulunduğundan dolayı devlet bu isteği uygun görmüştür.e-Faturaya geçiş işlemlerinde tıkanıklık yaşanmaması için gerekli tarih uzatma6 ay yapılmıştır. Bu süre hem e-Fatura hizmeti verenlerin rahatlığı hem deişletmelerin geçiş sürecine alışması için oldukça iyi  düşünülmüştür. Bu süre zarfı içerisindeherhangi bir işlem yapmayan, e-faturaya geçip bildirimlere devam etmeyenişletmeri ise zor günler beklemektedir. İşletmeye mühür vurma kararına kadargidilebilir.

Tek Yorum

  1. Ahmet Karlı
    Ahmet Karlı 2 Ocak 2019

    Taslak yayınlanır ise, çok fazla şirket e faturaya geçecek. Bu mali müşavirler ek yük anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir