"Enter"a basıp içeriğe geçin

eFatura başvurusu nasıl yapılır ?

eDönüşüm kapsamında gittikçe yaygınlaşan elektronik belgelerden olan eFatura’nın “başvurusu nasıl yapılır ?” Diyerek başvurusunu yapacak meslek mensuplarımıza ve adaylarımıza 20 adet efatura başvurusu yapmış bir meslektaşınız olarak tecrübemi paylaşıyorum.

eFatura başvurusu öncesinde MALİ MÜHÜR almanız ve şifre işlemlerini yapmış olmanız gerekmektedir. MALİ MÜHÜR başvurusu nereden yapılır ve Nasıl temin edilir bilmiyorsanız buraya tıklayınız. Bu konuyu okumaya devam ettiğiniz için bir MALİ MÜHÜR temin ettiğinizi kabul ediyorum.

Başvuru esnasında yapacağınız imzalama işleminde sıkıntı yaşamak istemiyorsanız. Gelir idaresi tarafından yayınlanan İMZALAMA ARACI‘NI indiriniz. İMZALAMA ARACINI açınız. Karşınıza çıkmış JAVA ekranında “RUN” butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkacak güncelleme uyarısını LATER yapınız. Benim tavsiyem ise TURMOB ASİSTAN kullanmanızdır. Bir çok konuda size destek sağlar.

eFatura Başvuru Aşaması

Açılmış internet tarayıcısı penceresinde YENİ SEKME açarak, https://ebelge.gib.gov.tr/ adresine gidiniz. Ana sayfa içerisinde BAŞVURU sütununda yer alan, e-Fatura Uygulamasına Başvuruda Bulunmak İçin Tıklayınız. yazısını tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Elektronik Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız. kısmını seçeceksiniz.

Daha sonra karşınıza aşağıdaki başvuru ekranı çıkacaktır. Bu ekranda dikkat etmeniz gereken nokta, YARARLANMA YÖNTEMİDİR. Başvuru yapan firma portal üzerinden kesecek ise portal, işnet gibi özel entegrasyon kullanacaklar ise ÖZEL ENTEGRASYON seçmelidir. Portal seçecekler için tarih kısmına dikkat ediniz. Diğer şirket bilgilerini yazınız.

eFatura başvuru imzalama

Başvur sekmesine tıklayınız. Bundan sonra karşınıza başvurunuza imzalama ekranı çıkacaktır. Bir çok meslek mensubunun sıkıntısı çekeği ekran buradadır. Burada imzalama yapmak için KART TANIMLAMINIZ gerekmektedir. Kart tanımlayabilmek için bilgisayarınızda akisp11.dll dosyasının olması gerekiyor. Bu dosya bulunmayanlar için TURMOB ASİSTAN kolaylıkta temin etmenizi sağlar. Ya da internetten indiriniz. Tavsiye etmem. Virüs bulabilir.

Kart tanımlama yapmak için ” TANIMLA” tıklayınız. Kar

“Seç” sekmesinde tıklayınız. Bilgisayarınız da WİNDOWS olduğunu klasörde yer alan System32 ve yukarıda söylediğim akisp11.dll dosyasını seçiniz. Genellikle Bilgisayarım > Yerel C > Windows > System32 > akisp11.dll – Ve bir KART ADI yazarak ekle sekmesinde tıklayınız. Daha sonra TANIMLI KARTLAR kısmında tanımladığınız kartı seçiniz. Mali Mühür şifrenizi yazarak GİRİŞ Sekmesinde tıklayınız.

Karşınıza eFatura başvuru yaptığınız firma bilgileri gelecektir. Doğru firma için başvuru yapıyorsanız imzalama işlemini gerçekleştiriniz. eFatura başvuru ekranında BAŞARILI OLARAK YAPILMIŞTIR. uyarısı ile başvurunuz gerçekleşmiştir. Şirket sorumlusunun olarak girdiğiniz kişinin mail adresine başvuru formu gönderilmiştir. Kontrol ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version