"Enter"a basıp içeriğe geçin

eDefter başvurusu nasıl yapılır ?

Bildiğiniz gibi 509 nolu vergi usul kanunu tebliğine göre brüt satış tutarları 5 milyon ve üstü olan mükellefler efatura ve edefter kapsamına geçmek zorundadır. Yıllık satışlarını üst limiti aşan firmalar bir sonraki yılın temmuz ayına kadar eFatura, yılın sonuna kadar ise eDefter başvurusunu yapmalıdır.

Peki e-Defter başvurusu nasıl yapılır? Öncelik zorunlu şartları sağlayan ve ihtiyari geçmek isteyen firmalar MALİ MÜHÜR almalıdır. eFatura başvurusu yapmış kişiler için mali mühür zaten mevcut olmalıdır. Fakat ihtiyari geçmek isteyen kişiler için mali mühür, firmaların internet ortamında yapacağı başvurular için imza niteliği taşıyan cihazdır. eFatura ve eDefter başvurusu öncesi mutlaka bu cihazı almanız gerekmektedir. Tavsiyem de şudur ki; Cihazı zorunlu olduğunuz ve ya geçmek istediğiniz tarihlerden 1 ay önce alınız. Başvuruların yoğun olduğu ve kargoların yanlış adreslere gittiği gibi yaşanan sıkıntılardan dolayı başvuru yapamayan firmalar oldu. İnteraktif vergi dairesi üzerinden başvurularını yapabildiler. Geçtiğimiz yıllarda ceza yemediler fakat artık oturan bu sistem için bir telafi olacağına inanmıyorum.

TÜM BU BAŞVURULARINI YAPMADAN ÖNCE BİLGİSAYARINIZIN JAVA VE .DLL AYARLARI İÇİN TURMOB’UN EDÖNÜŞÜM PROGRAMINI İNDİRİN VE BİLGİSAYAR AYARLARINIZI OTOMATİK YAPIN! AŞAĞIDAKİ VİDEO SİZLERE YARDIMCI OLACAKTIR.

Mali mühür nereden alınır ?

eFatura ve e-Defter başvurularını yapacak firmalar tubitak projesi olan KAMU SERTİFİKASYON MERKEZİ internet adresinden başvurularını yaparak MALİ MÜHÜR alabilirler.

  • http://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/ adresine gidin.
  • Başvuru > Mali Mühür Sertifika Başvurusu tıklayın.
  • İstenilen bilgileri doldurun ve ödemenizi gerçekleştirin.
  • Mali Mühür sertifikanız iki hafta içinde size ulaşacaktır.

eDefter başvurusunu nasıl yapılır ?

Mali mührünüz geldi. Şifre alma işlemlerini birlikte gelen kağıttaki yöntemlerle gerçekleştirdiniz. Zorunlu geçiş kapsamında eFatura başvurunuzu yaptınız. İhtiyari olarak yıl başında yeni geçecekler için önce eFatura sonra eDefter başvurusu gerçekleştirmelisiniz.

  • İmzalama aracını indiriniz ve açınız. https://ebelge.gib.gov.tr/EFaturaWebSocket/EFaturaWebSocket.jnlp
  • http://www.edefter.gov.tr/edefterbasvuru.html adresine gidiniz.
  • Elektronik başvuru sekmesini tıklayın.
  • Gerekli bilgileri doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken başlangıç tarihi ve uyumlu yazılım kısmıdır. Başlangıç tarihi 2019 yılı 5 milyon olan brüt satışı olanlar 01.01.2021 olarak yapacaklardır. İhtiyari geçenler de ise geçecekleri yılın ocak ayının ilk günü yapacaklar.
  • Uyumlu yazılım kısmı LUCA MUHASEBE programını kullananlar için LUCA E-DEFTER UYGULAMASI olacaktır.
  • Java yüzünde başvurularını yapamayanlar için TURMOB EDÖNÜŞÜM programını dikkatlice kurmalarını tavsiye ederim. Sıkıntı olmadan size yardımcı olacaktır.

509 NOLU TEBLİĞ GENEL ÖZETİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version