Dünyada zararlı şeylerin hep güzel olduğunu gösteren 5 şey

Dünya,  zıt kavramların bir arada bulunup insanın bazı durumlarda seçim yapması gereken bir yerdir.  Doğru ve yararlı olana aklen meyilli olsa da,  kalben yanlış ve zararlı olana sırf ona güzel geldiği için meylettiği anlar vardır.  Aslında bunların hepsi güzel bulunarak yapılan ama verdiği zararlar ülkemizde büyük sorunlara yol açan durumlar:

1-) Yiyecek ve İçecekler

Günümüzde gıda teknolojisinin de gelişimiyle doğal ortamlarda ve doğal yollardan üretilmeyen birçok yiyecek ve içecek de hayatımıza girmiştir. Zararlı olduğunu bile bile sofralarımıza buyur ettiğimiz birçok gıda insan sağlığını fazlasıyla tehdit etmekte, çeşitli hastalıklara ve obeziteye davetiye çıkarmaktadırlar. Bugün ‘FASTFOOD’ diye bir kavramın üç öğün olarak hayatımıza yerleşmesi, asitli içeceklerin öğünlerimizin baş tacı yapılması da bunu göstermiyor mu?

2-) Alkol,  Sigara ve Uyuşturucu:

Alkol,  sigara ve uyuşturucu bağımlılığı tehdit ettiği sağlığımıza rağmen ülkemizin büyük çoğunluğunu kıskacı içine alan ve bir türlü çözüm bulamadığımız sorunların en büyüğü haline gelmiştir. Güzel bulunan bu kötü alışkanlıkların edinilme yaşı bugün maalesef ilkokul yaşlarına kadar düşmüştür.

3-) Kozmetik Ürünler

Güzelleşmek için kullanılan kimyasal kozmetikler. . . Belki şimdilik farkına varamadığımız,  bizi anlık güzelleştiren ama gelecekte cildimize ve sağlığımıza verdiği zararları daha net görebileceğimiz tabiri caizse şu an hakikaten GÖZÜMÜZÜ BOYAYAN! güzellik uzmanı onlar.

4-) Hız

Ulaşacağı yere bir an önce ulaşmayı düşünen, hızı tutku haline getiren trafik artistleri bugün ülkemizde en çok can ve mal kaybına sebep olan insanlar haline gelmişlerdir. Güzel buldukları hız tutkusu çoğu zaman hiç de onların bekledikleri güzelliklerle sonuçlanmıyor maalesef.

5-) Sosyal Medya Bağımlılığı

Bizi dünyadan haberdar ettiğine, genel kültürümüzü artırdığına,  arkadaş, dost, akraba bağlarımızı kuvvetlendirdiğine inanıyoruz. Böyle düşünenler bir anlamda haksız da sayılmazlar aslında. Ama kaç kişi sosyal medyayı bu amaçlarla kullanıyor ki?.  Bu bağımlılık,  yapacağı işlerin vaktinden çalarak sadece onlara zaman kaybettiriyor,  uzaklardaki tanıdıklarını merak ettirirken en yakınındakileri unutturuyorsa kim savunabilir ki o sosyal medyanın yararlı olduğunu?

Bugün ülkemizi tehdit eden ve çözüm bulamadığımız sorunların çoğu işte bu,  insana,  yapıldığında güzel gelen zararlı şeyler. Ama doğrular ve yararlı olanlarla güzelleştirmek varken,  yanlış ve zararlı olanların esiri edip ilerisi pişmanlık olan bir yaşam hiç de yakışmıyor aslında dünyanın en akıllı varlığına.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir