Doğru olarak kabul edilen 5 yanlış bilgi

Geçmişte söylenmiş veya ortaya atılmış bir iddia, kulaktan kulağa yayılarak insanlar üzerinde doğruymuş gibi bir algı yaratmış ve mit halini almıştır. Hani bir atasözü vardır ya “delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı taşı çıkaramamış” işte tam da bu durumlar için söylenmiş gibi görünüyor. Bugüne kadar doğru bilinen ancak yanlış olan 5 bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

1- Pisa Kulesi Yamuk Olarak İnşaa Edilmiştir

1173 yılında inşaa edilen İtalya’nın en meşhur kulesi aslında dik durması amacıyla yapılmıştır ancak güney yöne bakan zeminin yumuşaklığı Pisa Kulesi’nin yamulmasına sebep olmuştur.

2- Çin Seddi Aydan Bakıldığında Görülebilir

Tamamıyla safsata olan bu yanlış bilgi, 1938 tarihinde Richard Haliburton tarafından Second Book of Marvels adlı kitabında “Çin Seddi aydan bakıldığında görülebilen insan gücüyle inşaa edilen tek mimaridir” iddiasıyla günümüze kadar uzanan yanlış bir bilgi sunmuştur. Çin Seddi gerek yaklaşık 10 metre genişliği, gerekse etrafındaki bitki örtüsü ve dağlarla uyumlu bir rengi olması Çin Seddinin aydan görülebilme ihtimalini yok ediyor.

3- Balığın Yanında Yoğurt Yemek Zehirlenmeye Sebep Olur

Kesinlikle yanlış bir bilgidir. Evet balıkla yoğurt, balığın taze olması şartıyla birlikte yenilirse hiç bir sakıncası yoktur. Zehirlenmenin sebebi aslında balık ve yoğurdun içinde ortak bulunan bir protein olan histamindir. Tüketilen iki gıdada da histamin oranı yüksek olduğundan ikisi birden yenildiğinde bünyede tepkimeye yol açabiliyor. Bütün bunlara dayanarak aslında doğru cümle, “bayat balığın yanında yoğurt yemek zehirlenmeye sebep olur” olacaktır.

4- Kelebeklerin Ömrü Bir Gündür

Halk arasında oldukça yaygın olan bu bilgide kesin olarak yanlıştır. Kelebekler türlerine göre aylarca yaşayabilir hatta göç dahi edebilirler.

5- Balıklar Üç Saniyelik Hafızaya Sahiptir

Tamamen yanlış bilinen bir bilgi daha… Süs balığı olan Japon balığının 3 aylık hafızası vardır.

 

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir