Ana sayfa Mali Müşavir DAMIZLIK DÜVE DESTEĞİ NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR?

DAMIZLIK DÜVE DESTEĞİ NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR?

271
0
DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİ VE ŞARTLARI

Hayvancılığı kalkındırmak, üreticiye destek olmak için Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından damızlık düve alım kredi paketleri hazırlandı.

Çiftçilikle ya da hayvancılıkla uğraşanlara yönelik olarak hazırlanmış olan düve alım desteği bu sektörde yaşanan maddi sıkıntıları gidermek için özel olarak hazırlandı. Gerekli şartları yerine getiren herkes bu kredi paketinden faydalanabilir. Bu destek kapsamında yatırım yapmak ya da kapasitesini artırmak isteyen çiftçiler % 50 oranında hibe desteği alabilecek.

DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Damızlık düve alım desteğine; gerçek kişiler, tüzel kişiler, damızlık sığır yetiştirici birliği üyeleri ve TÜRKVET sistemine en az 3 yıldır kayıtlı olan işletme sahipleri faydalanabilir.

DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Damızlık düve alım desteği başvurusu için kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olan il ve ilçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.  Başvuruda bulunacak olan kişilerin belirlenmiş olan şartları sağlıyor olması gerekir.

DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Damızlık düve alım desteği başvuru şartları şunlardır:

  1. Başvuru yapan kişi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri birliği üyesi olmalıdır.
  2. Başvuru yapan kişi, TÜRKVET sistemine en az 3 yıllık üyeliği bulunmalıdır.
  3. Gerçek ve tüzel kişi olarak başvuruda bulunan kişilerin devlet memuru, kamu işçisi ya da üniversitede öğretim görevlisi olmamalıdır.

DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİ VERİLEN İLLER HANGİLERİDİR?

Damızlık düve alım desteği sunulan iller, mera alanlarının çoğunlukla bulunduğu illerdir. Mera alanının yaygın olduğu illere %30 damızlık düve desteği verilir.. Damızlık düve alım desteği verilen iller şunlardır: Artvin, Ardahan, Ağrı, Bitlis, Bingöl, Bayburt, Elazığ, Çorum

Çankırı, Erzurum, Erzincan, Giresun, Iğdır, Gümüşhane, Kars, Kırşehir, Kayseri, Kastamonu, Muş, Malatya, Ordu, Sivas, Samsun, Rize, Tokat, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat

DAMIZLIK DÜVE ALIM DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Damızlık düve alım desteğinden yararlanmak isteyen kişiler şartlara uygun olması halinde başvuru yapabilir.  Başvuruda bulunan kişilere 20 – 100 arası damızlık düve verilir. Damızlık düve alım desteğinden yararlanmak isteyen kişiler önceden uygun bir yer ayarlaması gerekir.  18 yaşından büyüklere uygun olan düve alım desteği, %30 oranda verilir.  Bu devlet desteğinden yararlanmak isteyenler, bulundukları il veya ilçedeki Tarım Hayvancılık Müdürlükleri’ne başvuru yapabilirler.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here