Ana sayfa Kültür Çocuklara Masal okuma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Masal okuma Alışkanlığı Kazandırma

162
0

Masallar sayesinde iyiyi, doğruyu, kötüyü ve yanlışı bilerek her zaman iyilerin kazandığını da görmeleri onların ileride nasıl birer birey olacaklarına temel atacaktır.

Masal Okumayı Alışkanlık Edinmeliyiz

İnsanoğlunun gelişimine etki eden en önemli dönem çocukluk dönemidir. Her çocuğun gelişim dönemi farlılık gösteriyor. Kimi çocuklar kaliteli ve eğitimli bir hayat yaşarken, kimi çocuklar ise zor şartlar altında yaşamaktadır. Zor ya da kolay şartlar fark etmeden çocuklar için okunan masallar, çocukları başka bir dünyaya götürerek onları mutlu etmektedir. Okunulan masallar onlar için bir umut ve mutluluk kaynağıdır. Özellikle zor şartlarda yaşayan birisi için masal bambaşkadır.

Tarihlerde birçok kanıt bulunuyor. Zor şartlarda olsa bile çok iyi yerlere gelen insanlar var. Bunların buralara gelmesindeki en büyük etken ise umut ve hayallerinin peşinde koşma gücüdür. Siz bunları çocuklarınıza vermezseniz onlardan büyük bir şey olmasını beklememelisiniz. Bu yüzden eğer siz veremiyorsanız masallar verecektir. Bundan dolayı masal alıp okumanız çocukların gelişmesine katkı sağlayacak ve daha iyi bir şekilde beyinlerini, düşüncelerini ve kendilerini geliştireceklerdir.

Günümüzde teknoloji gelişmesiyle her çocuğun elinde tablet, telefon ve evlerde televizyonlarda çizgi filmler olduğundan dolayı gelişimleri geriliyor ve masalların yeri raflara kaldırılıyor. Bunların olmaması için düzenli bir plan ile çocuklarınıza masal okumanız ya da okutmanız gerekiyor. Aksi halde televizyondaki zararlı programlar çocukların gelişmesini engelleyeceği gibi onların hayal güçlerini de kısıtlayacaktır.

Masallar sayesinde iyiyi, doğruyu, kötüyü ve yanlışı bilerek her zaman iyilerin kazandığını da görmeleri onların ileride nasıl birer birey olacaklarına temel atacaktır. Basit gibi görünen masallar küçük bireylerin gelişmesinde çok büyük roller oynamaktadır. Masallar sayesinde çocuklar üzerinde sosyal, duygusal, zihinsel, iletişim, dinleme, anlama ve konuşma becerileri gelişerek telefon, tablet yerine masallardaki gibi dışarıda arkadaşları ile oynamak ister. Masal okuyacağınız zaman uyku vaktinde okumanız daha iyi düşler görmesine sebebiyet verecektir. Ve çocuklarınızın istediği hikayeleri 10 kere de olsa okumalı ve sabır etmelisiniz.

Çocuklarınıza mutlaka masal okuyun/okutun onlarla beraber büyümeye gayret gösterin. Bunun yanında çocuklar için eğitici Karagöz ve Hacivat konuşmaları okumanızı da tavsiye ederiz. Oldukça komik ve nuktedan olan bu diyaloglar sayesinde çocuklarınız hem eğlenecek hem de yeni şeyler öğrenecektir. Selamlar, sevgiler..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here