Çocuk gelişiminde önemli faktör; Masallar

Çocukluk dönemi hem kişiliğin hem de birey olarak bir insanın gelişiminde en önemli bir dönem olarak nitelendirilebilir. Geleceğe iyi bireyler ve iyi insanlar kazandırmak için çocuklarımızın gelişimine etki eden faktörler vardır. Anne ve baba olarak bizler bu faktörleri doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Masallar bu faktörlerin başında geliyor. Anne ve baba olarak çocuklarımızın gelişim dönemlerinde onlara ulaşmanın en iyi yolu masallardır diyebiliriz. Çünkü masallar çocukları başka dünyalara götürerek hayal güçleri geliştirmektedir. Onları mutlu etmektedir. Hem birey olarak biz anne ve babaları da çocuklarımızla geçireceğimiz güzel vakitler, hayatın günlük yorgunluğu atmamıza yardımcı olacaktır.

 

Okunan masalların aynı zaman birer ders niteliği olarak da görebiliriz. Çoğumuz büyüklerimizin bize dikkatli bir şekilde anlattığı masalları hatırlarız. O masallardan ne dersler çıkardığımızı ve bize anlatılan masalları ile mesleğimizi, yapmak istediklerimizi ve ya gezmek istediğimiz görmek istediğimiz yerleri çoktan belirlemişizdir. Çocuklara anlatılan masalların aynı zaman çocukların yeni hayalleri kurmasına yardımcı olduğu görmemek imkânsız.

 

Teknoloji Çocuklarımızı Rahat Bırakmıyor!

 

Günümüz çocuklarında bu nimetleri görmüyoruz tabi ki! Çünkü gelişen teknoloji ve televizyon çizgi dizileri çocuklarımızı tamamen elektronik aletlere bağımlı hale getiriyor. Bugün şu konuda eminim ki telefonda çizgi film izletmeden bir çocuğu, bir aile susturamıyordur. Bunun sebebi çok küçük yaşlarda bağımlı hale getirmemizden kaynaklanıyor.

 

Kısaca Tavsiyelerimiz!

 

Çocuklarımızı telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere saatlerce bağımlı hale getirmek yerine, kitap okuma alışkanlığı kazanacak ve birey olarak kendini geliştirmeyi öğrenecek masal okumayı unutmamalıyız. Bu konuda size  bir hikaye tavsiye de bulunacağız. İlk olarak Ezop Masalları’nı okuyabilirsiniz. Daha sonrası için de Keloğlan Masalları tercih edebilirsiniz.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir