Ana sayfa Genel Çocuk Gelişimi Üstüne Yazılmış 10 Harika Kitap

Çocuk Gelişimi Üstüne Yazılmış 10 Harika Kitap

174
0

Çocuk gelişimi ne kadar önemliyse anne ve babanın çocuk gelişiminde bazı kitapları okumuş olması o kadar önemlidir.  

1-Beş Sevgi Dili- Gary Champman- Dr.Ross Campbell

Çocuklar için hayatlarında edindikleri ilk ve en değerli kavram sevgidir. Bu kitap sevgiyi betimle yaparak anlatıyor ve anne ile babanın çocuğa sevgisini nasıl yansıtabileceğini etkili bir şekilde gösteriyor. Kucağa alınan bebeğin hissettiklerinden dokunma duygusunun önemini kavratıyor ve daha birçok duyguyu öğretiyor.

2- Gerçekten Beni Duyuyor Musun? – Leyla Navaro

Bu kitapta anne baba ve çocuk ilişkisinin bir takım sorunları üzerinde çözümler bulunuyor. Çocuk gelişimi kitapları arasında en etkili ve başarılı kitaplardan biri olarak biliniyor. Ayrıca kitap içerisinde birçok karikatür de bulunuyor.

3- Çocuk Psikolojisi- Prof. Dr. Haluk Yavuzer

Bu kitap çocukların gelişimindeki bütün evrelerin izlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Çocuğun ihtiyaçlarını doğru ve zamanına uygun karşılanabilmesinin önemini vurgulayarak bunun yapılabilmesini öğreten bir kitaptır. Bazı davranış bozukluklarının üzerinde duruyor ve nasıl çözüleceğini gösteriyor. Ayrıca çocuk ile diğer kişiler arasındaki ilişkilerde yer alıyor.

4- Çocuklar Büyükler ve Tavşanlar- Erdal Atabek

Zaman ne kadar ilerlerse ilerlesin çocuklara karşı olan davranışın değişmediğini gözlemleyen ve anlatan bir kitaptır. Çocuklara karşı davranışın değiştirilmesinde yol gösterici olabilecek bir eser.

5- Ben Nesli- Jean M. Twenge

Bu kitapta çocuklardan daha çok yeni nesil gençlerin bu kadar kendine güveniyor olması, çok sabırsız olması ve aşırı derecede duygusal modda olmaları inceleniyor.

6- Çocuğunuzu Yanlış Eğitiyorsunuz- Christian Salzman

Çocukların eksikliklerini ve hatalarını anne babaya bağlıyor. Ailenin çocuk üzerindeki etkisinden bahsederek yapılan hataları gösteriyor. Bu kitap anne ve babaların kendilerine dönüp bir bakmalarını sağlıyor.

7- Ergenlik Psikolojisi- Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu

Ergenlik, ülkemizde orta ve lisedeki çocukların geçirdiği bir evredir. Türkiye’de yapılan araştırmalar ve incelemeler ile hazırlanan bir kitaptır.

8- Küçük Ağacın Eğitimi- Forrest Carter

Çocuğun yetiştirilmesini küçük bir ağacın yetiştirilmesine benzetiyor ve duyguları yansıtıyor. İnsana herkesle barışık olmanın nasıl güzel bir duygu olduğunu öğretiyor.

9- Çalışan Anne ve Çocuk- Prof. Dr. Binnur Yeşil yaprak

Çalışan annelere yönelik olan bu kitapta çalışmanın çocuk bakmaya engel olmadığını anlatıyor.

10- Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor? – Şule Yazgan ve Prof. Dr. Yankı Yazgan

Bir çocuğun doğumundan başlayarak 7 yaşına kadar gelişim evrelerinde neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here