Bitcoin; herkes sanal para üretebilir mi ?

Son dönemin finansal açıdan en popüler konusu kripto paralar. Toplumun her kesiminden ve her gelir seviyesinden bireyler kripto paralara ilgi duyuyor ve bilgi sahibi olarak yatırım yapmak istiyor. Bu makalede kripto paraların en popüleri bitcoin hakkında bilgiler vereceğiz.

NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bitcoin 3 Ocak 2009 da kullanıma giren sanal paradır ve sınırlı miktarda üretilmektedir. Dünya üzerinde oluşturulabilen Bitcoin miktarı 21 milyar ile sınırlandırılmıştır. blokchain teknolojisi ile üretilen bitcoin hiçbir merkez bankasına bağlı olmayan algoritmalar ile üretilen tamamen açık kaynak kodlu bir kripto paradır ve fiyatı tamamen arz talep ilişkisi ile belirlenen bir varlıktır.

HERKES SANAL PARA ÜRETEBİLİR Mİ?

Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hemen hemen hepsi açık kaynak kodlu yazılımlardır yani herkes gerekli donanıma sahip olarak kripto para üretebilir. Kripto para üretimine Kripto para madenciliği de denmektedir. Bilgisayarınıza indireceğiniz yazılım aracılığı ile Kripto para üretmek için sahip olmanız gereken en önemli donanım güçlü ekran kartlarıdır. Üretilen kripto para oluşturulan blok sistemine kaydedilir ve üretime katılan kişi üretimden belli oranlarda pay alır.

BİTCOİN ALIM SATIMI GÜVENLİ Mİ?

Yazılım ve donanımlarla kripto para üretilebileceği gibi alım- satımda yapılabilir. Alım satım yapabilmek için öncelikle sanal cüzdan oluşturmalısınız daha sonra tanımlanan ikili anahtar sisteminden yararlanarak alım ve satım işlemi yapabilirsiniz anahtarlardan ilki size özeldir bu anahtar ile yapılan işlemi yalnızca siz göre bilirsiniz ikinci anahtar ise genel kullanım içindir bu anahtarla yapılan işlemleri bütün kullanıcılar görebilir. İkili anahtar sistemi sayesinde alım satım platformunda hangi kullanıcının ne kadar işlem yaptığı görülür piyasada bulunan kripto para miktarı da belli olduğu için tam bir güvenlik sağlanmış olur.

KULLANIM ALANI NERESİDİR?

Dünya üzerinde kullanım alanı gittikçe genişleyen bitcoin bazı ülkelerde para yerine kullanılan bir ödeme aracı haline geldi. Türkiye de henüz bir ödeme aracı olarak kabul edilmese de alım satım işlemleri yasal olarak yapılabilmektedir. Piyasa derinliğinin artmasına bağlı olarak Ülkemizde de ödeme aracı olarak kullanılabilecektir.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir