Bir Dehanın Yaşam Öyküsü; Akıl Oyunları

akiloyunlari
akiloyunlari

Biyografi tarzında çekilen ve bolca dramı bünyesinde barındıran Akıl Oyunları 2002’de gösterime girmiştir.  8.2 gibi bir IMDb puanı alarak ne kadar iddialı ve başarılı bir yapıt olduğunu kanıtlamıştır. John Nash rolü için karşımıza Russel Crowe, John Nash’in karısı Alicia Nash rolü için karşımıza Jennifer Connely çıkmaktadır.

Akıl Oyunları Filminin Konusu

 John Nash, Princeton Üniversitesi’nden burs kazanmıştır. Tek düşündüğü matematik olmuştur. Oda arkadaşı haricinde ise kimseyle arkadaşlık kurmamıştır. Kendisini kanıtlamayı kafasına koymuştur ve büyük şeyler başaracaktır. Kendisini belli edip, diğerleri arasında sivrilmeye başladığında bir ajan tarafından ziyaret edilmiştir. Savaş zamanında olmasından dolayı devlet adına, haberleşmek için kurulan şifreleri çözmesi istenmiştir. Kesinlikle bu görevini kimseye söylememesi gerekmektedir. Şifreleri çözdükten sonra bilgileri kolunun altına yerleştirilen şifreyle gizli bir evin posta kutusuna yerleştirmektedir. Bu sırada hayatının aşkıyla, Alicia ile tanışmıştır. O içine kapanık, tuhaf John Nash dünyalar güzeli bir kadınla evlenmiştir. Oda arkadaşı ile bağlarını koparmamış, gizli görevlere de aktif olarak devam etmiştir. Sonraları John tehlikede olduğunu düşünmeye başlamış, iyice paronayaklaşmıştır. Hiçbir şey düşündüğü gibi değildir. Peki, gerçekten gizli görevleri var mıdır? John’un oda arkadaşı aradan geçen onca zamana rağmen neden hiç yaşlanmamıştır? Aslında John şizofren hastası olabilir mi?

Akıl Oyunları Hakkında Bazı Detaylar

 Nobel Ödülü’ne sahip ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayatından uyarlanan Akıl Oyunları, vizyona girmesinden itibaren büyük ses getirmiştir. Gerçekte John Forbes Nash ilkokul zamanlarında derslerinde kötü bir çocukmuş, üniversite zamanlarında ise ketum bir öğrencilik geçirmiş. Oyun Teorisi üzerine çalışmalar yapmış, böylece Nobel Ödülü’nü alabilmiştir. Filmin başarılı ve gerçekçi bir uyarlama olduğu eleştirmenler ve izleyiciler tarafından kabul edilmiştir. Akıl Oyunları 4 tane Oscar Ödülü’nü beraberinde getirmiştir. Oscar haricinde ise 14 ödüle daha layık görülmüştür.

Yazar : Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

2 Comments

Leave a Reply
  1. Film beni gerçekten etkilemeyi başarmıştı. Yaşananlara gerçekten inanmaya başladığınız anda Tepetaklak oluyorsunuz. İzlemeyen bir parça eksik kalmış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir