Günün Karanlık Tarafı Ona Ait: Batman The Dark Night

Kara Şövalye (The Dark Night), Cristopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ikinci filmidir. Kara Şövalye filmi Batman Başlıyor’un devamı niteliğindedir. Filmin konusu ise şöyledir; Halk için tehdit unsuru olan Joker’in ortaya çıkmasıyla Gotham sokakları adeta kâbusa dönmüştür. Batman’in tekrar Gotham’ın kurtarıcılığını üstlendiği hikâyesini konu almaktadır. Suçlulardan tamamen arındırılan bir yer ilerleyen zamanlarda tekrar suçlular tarafından tehdit altında kalabilir. Batman, Savcı Harvey Dent ve Teğmen Gordon’un tekrar bir araya gelerek Gotham sokaklarını temizlemiş olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker işleri bozacaktır. Zeki bir karakter olan Joker ile baş etmek hiçte kolay değildir. Gotham tekrar eski günlerdeki gibi tehdit altındadır ve sokaklarda kargaşa hâkimdir. Batman ise tekrar kurtarıcılığı üstlenirken bir yandan da kendi varlığını sorgulamaya başlayacaktır. Aslında onun varlığı suçluları azaltıyor mu yoksa çoğaltıyor mu?

The Dark Night - Joker
The Dark Night – Joker

Kara Şövalye Filmi Hakkında

Kara Şövalye filminin senaryosu Jonathan ve Cristopher Nolan tarafından yazılmış olup, yönetmenliğini ise Cristopher Nolan yapmıştır. 2009 yılında 8 Oscar’a aday olarak gösterilen filmde Heath Ledger (Joker) en iyi yardımcı oyuncu ve en iyi ses kurgusu ödülünü kazanmıştır. İmdb’de 9,0 puana sahip olan film en iyi 250 film listesinde 3. Sırada yer almaktadır. Gişe de 1 milyar 5 milyon dolar hasılat elde eden filmin bütçesi ise 185 milyon dolardır. Gelmiş geçmiş en iyi 19. Film olma başarısı gösteren film 2008 yılının da en çok gişe hasılatı elde filmi olmuştur.

Bilinen ve tanınmış eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan film için John Beifuss: “Kara şövalye süper kahraman filmlerinin Babasıdır.” Dedi. Eric Mellin ise, “ Kara Şövalye diğer süper kahramanlar ile aynı temayı kullanmakta fakat daha büyükleri.” Dedi. Carol Cling ise, “Kara Şövalye kusursuz bir film” dedi. Laramie Movie Scope’den Robert Roten ise, “İyi bir film fakat yetersiz.” Dedi. Bruce Bennet ise, “Kara Şövalye süper kahramanların süper kahramanıdır.” Dedi. Nick Curtis ise, “Ledger’in deli zevki, filme enerji katıyor.” Dedi. Rob Daniel ise, “Yılın yaz bombası olan filmde beş büyük star ve tarzları yer alıyor.” Dedi.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir