Barış Pınarı Harekatı Nedir?

barış pınari harekati

Türkiye, tarih boyunca yasadışı terör örgütleriyle sürekli mücadele içerisine girmek zorunda bırakılmıştır. İçerisinde bulunduğu coğrafya gereği çok kritik bir öneme sahip olan ülkemiz, yabancı devletlerin doğal hedefi halindedir.

Bu doğrultu da önce Pkk denilen terör örgütü ortaya çıkmış, sürekli olarak dış devletler tarafından desteklenmiştir. Daha sonra Fetö terör örgütü ortaya çıkmış ve darbe teşebbüsüne girecek kadar ileri gitmiştir. Devletimiz bu düşmanlarla sürekli mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Son olarak, önce Irak’ta ardından Suriye’de görülen iç karışıklıklar sınır komşusu olan Türkiye’yi de derinden etkilemiştir. Özellikle Suriye’de meydana gelen iç savaştan kaçan Suriye halkı Türkiye’ye sığınmıştır. Bu konuda eleştirilecek veya desteklenecek çok şey olsa da, Türkiye taa Osmanlı’da beri hep koruyucu bir devlet olmuş, başı dara düşene her zaman destek olmuştur. Suriyeli sığınmacılara da kucak açan tek ülke konumundadır.

Kısaca Suriye Meselesi

Suriye’nin kendi iç hesaplaşması, büyük devletlerin müdahale etmesi sonucunda içinden çıkılamayacak bir hal almıştır. Başta ABD ve müttefikleri Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda Deaş terör örgütüne operasyon bahanesi ile bölgeye asker veya askeri teçhizat desteği göndermiştir. Diğer tarafta ise, Rusya ve İran rejim güçleri tarafında rejime askeri olarak destek sağlamışlardır.

Bir noktadan sonra büyük devletlerin gövde gösterisine dönüşen Suriye’de yaşayan vatandaşlar sınır komşusu olan Türkiye’ye sığınmışlardır. Şuan ülkemizde 4 milyona yakın Suriyeli vardır. Bunların 3,5 milyonu sığınmacı kimliği adı altında yaşamaktadır. Bir bölgede tutmak yerine kontrollü olarak dağıtmak gibi mantıklı adımlarla Türkiye’nin her yerinde sığınmacılara rastlamak mümkün hale gelmiştir. Konunun tartışıldığı nokta ise, diğer devletlerin 100 adet mülteci için halk oylamasına karar verdiği yerde bizde neden 4 milyon Suriyeli var olduğu meselesidir. Neyse bu konu başka bir mesele olduğu için burada geçiyorum.

Barış Pınarı Harekâtı

Türkiye, Fırat nehrinin doğusunu kendi doğal sınırı olarak görmektedir. Nehrin kuzeyinde bulunan tehlikeli her türlü unsur, sınırlarımız için doğal tehdit niteliğindedir. Bu nedenle önce Fırat Kalkanı ve Zeytin dalı harekâtı yapılmış, sınırlarımızın yakınına kadar gelen Pkk/Pyd ve İşid militanları sınırlarımızdan arındırılmıştır. Bu konuda bize en büyük desteği ÖSO (özgür Suriye Ordusu) vermiş olup hem kendi güvenlikleri hem de bizim sınır güvenliğimiz için askeri operasyonlara iştirak etmişlerdir.

Zeytin Dalı operasyonu başarıyla tamamlanmış ve operasyon amacına ulaşmıştır. Ancak zaman içerisinde gelinen noktada bu yeterli gelmemiş, tüm sınır hattımızın güvene alınması icap etmiştir. Bu nedenle yeni bir operasyon yapılması şart olmuştur.

Bir taraftan operasyon hazırlıkları devam ederken diğer taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisi de operasyon yetkisini Cumhurbaşkanına vermiştir. Bu sayede olası bir acil durumda hızlı karar verilebilmesi için bürokratik engeller aşılmış, yetki tek bir elde toplanmıştır.

09.10.2019 tarihinde saat 16.00’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Barış Pınarı harekâtının başladığı tüm kamuoyuna duyurulmuştur. Harekâtın amacı Fırat nehrinin doğusunu teröristlerden temizlemektir. Ayrıca, Fırat nehrinin doğusunda güvenli bölge oluşturulacak ve Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmesi sağlanacaktır. Burada sığınmacılara ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sığınmacılar, şuan Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik krizde devletimize yük olmaya başlamıştır. Bu operasyon sonrasında kendi memleketlerine döneceklerdir. Tabi ki, devletimizin yardımı devam edecek ama en azından kendi ayakları üzerinde durmaya başlayacaklardır.

Gelelim operasyona. Pkk/Pyd terör örgütü bölgede uzun zamandır mevzi kazmakta, savaş hazırlıkları yapmaktadır. Ayrıca ellerinde ABD tarafından tırlarla verilen bir sürü güçlü silahta bulunmaktadır. Tüm bunların yanında biz daha önce de bu operasyonu yaptık, Gerek Zeytin Dalı gerekse Fırat Kalkanı operasyonlarında başarı sağlamıştık. Deneyimli askerlerimiz ve yanlarından ayrılmayan her daim destek verip, destek aldığımız ÖSO askerlerince düzenlenen Barış Pınarı Harekâtı yine başarılı bir sonuçla bitecektir.

Operasyon süresince sadece Pkk/Pyd ile savaşmayacağımızın, aynı zamanda Deaş terör örgütü mensupları ile de savaşacağımızın bilincinde olmalıyız.

Destek Veren ve Karşı Çıkan Devletler

Bizim sınırlarımızı güvene almamız bazı devletler tarafından hoş karşılanırken, pek çok devlet tarafından eleştirilmektedir. Çünkü tarih boyunca bizim karşımızda olan ve güçlenmemizi istemeyenler bu devletlerden başkası değildir.

Destek veren ülkeler; Macaristan, İspanya, Katar ve KKTC bu operasyona destek vermişlerdir. Hatta Macaristan AB’nin ortak bir bildiri yaparak Türkiye kınama isteğine olumsuz yanıt vermiş, sebep göstermeksizin imza atmamıştır. Bu gibi hareketler bizim için gurur vericidir.

Destek vermeyen ülkeler; başta ABD olmak üzere İran, Suudi Arabistan, İsveç, Almanya, Fransa, Hollanda, Mısır, Kanada, Danimarka, İran ve Finlandiya yaptıkları açıklamalarla operasyona karşı çıktıklarını söylemişlerdir. Bu gibi ülkeler dolaylı yoldan zaten Pkk/Pyd terör örgütüne destek verdikleri için Türkiye’yi desteklemelerini zaten bekleyemezdik.

Rusya ise tarafsız kalmıştır. Bir taraftan bize karşı ılımlı açıklamalar yaparken, operasyonun amacını aşmaması gerektiği vurgusunu da bangır bangır yapmaktadır.

Operasyona bu kadar devlet karşı çıkarken, destek olanların sayısı tabi ki azdır. Ancak, Macaristan ve İspanya devletleri verdikleri destekle şaşırtmışlardır

Operasyonun Ardından…

. Operasyon Allah’ın izniyle başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Bundan kuşkumuz yoktur. Ancak, operasyonun ardından da o bölgenin güvenliğini almak ve bölgede kalıcı olmak gerekmektedir. Eğer ki Suriyeli sığınmacıları Fırat nehrinin doğusuna yerleştireceksek bunu sürekli hale getirmek gerekmektedir. O bölgenin devamlı olarak güvenliğini kontrol altında tutmak, gereken altyapı, sağlık ve gıda yardımını yapmak gerekecektir.

Sonuç olarak, Türkiye sadece Pkk/Pyd ve Deaş terör örgütüne karşı bir operasyon yürütmemekte, neredeyse tüm dünya ülkelerine karşı savaşmaktadır. Yurdumuzdaki insanlar bu işin bilincindedir. 10.10.2019 tarihinde gece 00.30 da tüm camilerimiz sala okumuş, dualar etmiştir. Bunun dışında sabah ezanından önce de yurt içinde bütün camilerimizi halkımız doldurmuş ve yine dualar okunmuştur. Sınır hattımızda bulunan Ceylanpınar ve diğer ilçelerimizdeki camilerde ise gün boyu dualar yapılmaktadır. Şimdi hep birlikte sımsıkı kenetlenme zamanıdır. Çünkü BAŞKA TÜRKİYE YOK.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir