2020 Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır ?

DOĞUM YARDIMI DESTEĞİ NASIL ALINIR _

Doğum yapan bütün annelere ayırt edilmeksizin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “doğum yardımı parası” adı altında yardım ödemesi yapılır. 

T.C. vatandaşı olan bütün anneler bu yardım hakkından faydalanabilir.  Bu yardımı alabilmek için hiçbir sınırlama ve kısıtlama yoktur. Mavi Kart sahipleri de bu haktan faydalanabilir.  Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle yardım başvurusu yapması gerekir. Yardım kendiliğinden doğum yapan anneye verilmez. Başvuru yapmadığınız taktirde hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Ölü doğan bebekler için doğum yardım parası ödenmez. Bu yardım hakkından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilir. Yabancı uyruklu anneler bu yardımdan faydalanamaz. Kamu çalışanı memur anneleri, memurların çalışmayan eşleri, ssk ya da Bağ kur’a tabi olarak çalışan herkesin bu haktan faydalanma hakkı vardır.

2020 DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2020 yılı için belirlediği ücretler: 

Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. İkiz bebeği olan anneler toplamda 2 çocuk için 700 lira ödeme alırlar. Bir çocuğu olan anne ikiz bebek doğurduğu takdirde 2. Ve 3. Çocuk ikramiyesini alır. Böylece toplamda 1000 lira doğum yardım parası alır.

bebekler

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Doğum yardımı alabilmek için başvurular aşağıda belirtilen makamlara yapılır.

  1. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri (Her ilin merkezinde bu Bakanlığın bir İl Müdürlüğü vardır),
  2. Sosyal Hizmet Merkezlerine (Bulunduğunuz İlçenin Kaymakamlık Binasındadır) yapacaktır.
  3. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Doğum yardımı alabilmek için başvuruları bizzat yapmalısınız. Başvuruları posta ve kargo yoluyla da yapabilirsiniz. Dilekçeye annenin kendi imzasını yazması şarttır. Başvuru öncesinde çocuğun kimliğinin mutlaka çıkmış olması gerekir. Aksi taktirde alamazsınız.  Kamu çalışanları çalıştığı birimin personel maaş birimlerine başvuru yapabilirler.  657 DMK’ ya tabi Memur olarak çalışanlar, 4B ve 4D Statüsünde görev yapanlar,  Sürekli İşçiler, Hizmet alımı olarak görev yapanlar ve diğer bütün çalışanların hepsi direk kendi kurumlarına başvuru yapabilirler.

Written by Onay Keleş

Kalabalığa karışmak için hiçbir özellik gerekmez Ama YALNIZ ve DİK durmak için Gerçekten çok şey gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir