2019 Yılı Emeklilik Şartları Nedir ? ve Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Çalışma hayatında en çok merak edilen konulardan birisi normal şartlarda kaç yaşında ne zaman emekli olacağım konusu olmuştur. Erkek ve kadınların emeklilik şart ve süreleri farklıdır.  

Emeklilik durumu yaş ve çalışma süreleri temel esas alınarak belirlenmiştir. Emeklilik için gerekli olan şartları yerine getirdiğiniz zaman ancak emekli olabilirsiniz. Emeklilik için yerine getirmeniz gereken en önemli şart ise emeklilik yaşının doldurulması ve prim gün sayısının tamamlanmasıdır.

SSK’dan emekli olmak için üç ayrı tarihe göre emeklilik koşulu sunulur. Yeni düzenlemeyle emeklilikte 1 gün bile 1 yıl fark ettirir. Bu nedenle, emeklilik yaşı ve prim gün sayısı hesaplanabilmesi için, sigortalı çalışmaya başlanılan tarih ve yasal değişikliklerin yapıldığı andaki sigortalılık durumu önemlidir. Sosyal güvenlik reformu adı altında yapılan düzenleme ile emekli olmak daha zor hale geldi.  8 Eylül 1999’a kadar, kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emekli olma hakkını elde edebiliyordu. O tarihten sonra işe girenler için emekli olma şartları zorlaştı. Emeklilik yaşı ve prim gün sayısı arttırıldı.  Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2048 tarihi itibarıyla 65 olması planlanıyor.

EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emeklilik hesaplanırken baz alınan 3 durum şu şekilde belirlenmiştir:

1) 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların durumu,

2) 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanların durumu,

3) 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanların durumu.

8 EYLÜL 1999’DA HER ŞEY DEĞİŞTİ

Kadınlar 8 Eylül 1999 itibarıyla 18 yıl ve daha fazla süre sigortalı olan, sigorta başlangıcı 8 Eylül 1981 ve daha eski bir tarih olan kadın sigortalılar 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim koşulunu birlikte sağladığı tarihte yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilir.

15 yıllık sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş koşullarını sağlayan kadın sigortalı yaşlılık aylığı ile emekli olabilmektedir. Erkeklerde ise 8 Eylül 1999 itibarıyla 23 yıldan fazla süre sigortalı olan sigorta başlangıcı 8 Eylül 1976 ve daha eski bir tarih olan erkek sigortalılar da eski yasaya göre emekli olabilmektedir.  Eski yasaya göre; 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödemesini tamamlayan erkek sigortalılar yaş aranmaksızın emekli olabiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir