2018 Yılına damga vuran en iyi yabancı diziler

Son yıllarda ülkemizde de gittikçe yükselişe geçen yabancı diziler, her yaşa ve tarza hitap eden birçok farklı türde karşımıza çıkıyor. 2018 yılında vizyona girmiş birçok yabancı dizi şimdiden hayranlara sahip olmuş durumda. Henüz vizyona girmemiş olanlar ise şimdiden kendilerinden söz ettirmeyi başarıyorlar. Bu yılın yabancı dizileri arasından en çok beğenilen, en çok konuşulan, en yüksek puanlı olanlarını sizler için derledik. İşte 2018’in en iyi yabancı dizileri…

Altered Carbon

Tür: Bilimkurgu, Gerilim, Dram

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: Peter Hoar, Uta Briesewitz

https://www.youtube.com/watch?v=dhFM8akm9a4

Günümüzde romanlardan ve kitap serilerinden uyarlama olan film ve dizileri sık sık görüyoruz. Özellikle fantastik ve bilim kurgu temalı olan kitaplar diziye çevrildiklerinde bir görsel şölene dönüşürken, hem kitap hayranları hem de dizi severler tarafından çok beğeniliyor. Altered Carbon dizisi de onlardan biri. Richard K. Morgan adlı yazarın aynı isimle 2002 senesinde yazmış olduğu romandan uyarlanan Altered Carbon bir distopya dizisi. Dizi gelecekte; 25. yüzyılda geçiyor. Zaman geçmiş ve dünya değişmiş; birçok filmde gördüğümüz ve birçoğumuzun hayallerini süsleyen bazı şeyler artık mümkün. Tıpkı insanların zihin ve ruhların ölümsüz olması, bedenler arasında transfer edilerek yüz yıllar boyunca yaşayabilmeleri gibi! Dizinin baş karakteri Takeshi Kovacs da bu insanlardan biri. Ölmeden önce eşsiz bir savaşçı asker olan Kovacs, bir isyan girişimi sonucu öldürülüyor ve günümüz Alcatraz’ında; zihinlerin yeni bedene geçirilmeden yüz yıllar boyunca hapis edilmesi cezasıyla hüküm görüyor. Yüz yıllar sonra uyandırıldığında ise kendini bambaşka bir bedende, bilmediği bir dünyada, tanımadığı insanlar arasında buluyor. Üstelik bu yenidünyanın yaratıcılarından biri olan, oldukça zengin ve nüfuslu Bancroft’un ona verdiği bir görev var: Ya hayata geri dönmüşken onun bir önceki bedenini kimin öldürdüğünü bulacak ya da tekrar dondurulacak…

 

O Mecanismo

Tür: Suç, Gerilim, Dram

IMDB Puanı: 9.3

Yönetmen: Jose Padilha, Felipe- Marcos Prado

Bir Brezilya dizisi olan O Mecanismo, yine Brezilya’da yaşanmış olan gerçek birkaç hikayeden derlenmiş bir dizidir. Dizinin konusu ise son dönemlerde yükselişe geçen suç temasına dayanıyor. Dünyanın en büyük suç ve yolsuzluğunu fark eden birkaç dedektifin olayı çözmeye ve olayın etkilediği kişileri araştırmaya başlamasıyla kendilerini içinde buldukları bir hikaye anlatılıyor.

 

Lost in Space

Tür: Bilimkurgu

IMDB Puanı: 7.3

Yönetmen: Tim Southam, Alice Troughton, Neil Marshall

Yeni başlayan Lost in Space dizisi aslında çok tanıdık: 60’lı yıllarda yayınlanmış olan ve birçok hayran toplayan klasik bir dizi olan Lost in Space baz alınarak, günümüz şartları ve modern dünyasına uygun yeni bir versiyon oluşturulmuş. Lost in Space dizisi, bundan 30 yıl sonranın dünyasında; daha doğrusu uzayında geçen bir hikayeye sahip. Dünyadan sonra uzaya da uzanan insanlar, yozlaşma ve sömürgeyi oraya da taşımıştır. Tam da bu yeni dünyada yaşayan Robinson ailesi ise birçok teste girip eğitim aldıktan sonra uzayda kurulacak yeni kolonide yaşamak için şans kazanırlar. Artık daha iyi bir yerde hayat süreceklerine sevinip yola çıkan aile, başlarına gelen olaylar sonrasında kendilerini rotadan ayrılmış ve bilinmeyen bir gezegene inmek zorunda kalmış halde bulurlar. Bilmedikleri bir gezegende, uzayın derinliklerinde, çevrelerindeki bilinmeyen tehlikelerle baş başa kalan bu aile acaba neler yaşayacaktır?

 

Everthing Sucks!

Tür: Komedi

IMDB Puanı: 7.7

Yönetmen: Ry Russo Young, Michael Mohan

https://www.youtube.com/watch?v=hf_YjzEvYeQ

2018’in en iyi dizileri arasında yer alan bu komedi dizisi, günümüzden yıllar öncesinde; 1996 senesinde geçiyor. Oregon’da bulunan bir lisede okuyan gençlerin maceralarını konu alan dizi, eğlenceli bir gençlik dizisi olarak dikkat çekiyor. Bu lisede okuyan öğrenciler sıkıcı okullarını daha eğlenceli hale getirmeye çalışırken, okul kulüpleri birbiriyle eğlenceli bir savaşa başlıyor.

 

Seven Seconds

Tür: Dram, Suç

IMDB Puanı: 7.7

Yönetmen: Daniel Attias, Jon Amiel, E. R. Dickerson

Yedi dakikada bir hayat nasıl tamamı ile değişir? Bugüne kadar ırkçılık temalı birçok dizi ve film görmüştük; onlar arasından sıyrılıp bu yılın en beğenilen dizilerinden biri haline gelen Seven Seconds da bu temaya sahip. Jersey’de Kafkas bir polisin bir hata sonucu bir genci vurarak başına olmadık işler açılmasıyla hikaye başlıyor. Tek sorun bu gencin Afro Amerikan olması. Brenton Butler ve çevresindekiler, özellikle de ailesi bir anda değişen hayatlarıyla hikayenin merkezinde yer alıyor. Olay, bir gencin vurulmasından çok daha başka yerlere giderek Jersey’de polis ve halk arasında büyük bir gerginliğin yaşanmaya başlamasına ve ardından hiç beklenmedik sonuçlara doğru ilerliyor.

 

The Alienist

Tür: Gizem, Dram

IMDB Puanı: 7.8

Yönetmen: Jamie Payne, Paco Cabezas, James Hawes

Ruhlara inanır mısınız? Öyleyse ruh avcısı Dr. Laszlo Kreizier’la tanışın! Caleb Carr adlı yazarın çok satan listesinde yer alan kitabından uyarlanan The Alienist; günümüzden uzun yıllar öncesinde geçiyor. 1896 senesinde işlenen bir cinayet, birbirinden çok farklı insanları bir araya getiriyor. Bunlardan biri genç ve yeni atanmış olan bir polis; Theodore Roosevelt, biri muhabir olan John S. Moore ve bir diğeri ise onun okuldan arkadaşı olan Dr. Laszlo Kreizier: Yani ruh avcısı bir psikolog! Peki bu garip ekip cinayeti çözebilecek midir?

 

Mc Mafia

Tür: Suç, Gerilim, Dram

Yönetmen: James Watkins

IMDB Puanı: 7.7

Alex Godman, Rus mafyasından sürgün edilerek İngilizlerin yetiştirmiş olduğu biridir. Geçmişini, mafyayla çalışan ailesini, bu tekinsiz hayatı unutmak ve sadece sevgilisi ile birlikte her şeye sıfırdan başlayarak düzenli bir hayat kurmak istiyordur. Ta ki bir cinayet işlenene kadar. Bu cinayet, Alex’in hem bugününü hem de geçmişini karıştıracak, onu bir anda suç dünyasına geri yollayacaktır. Alex, sevdiklerinin hayatını kourmak için kendini bir anda Rus mayfası, Meksika karteli, Pakistan’lı uyuşturucu baronları ve kaçakçılık yapan Balkan’lar arasındaki bir suç macerasının ortasında bulur.

 

Siren

Tür: Fantastik, Dram

IMDB Puanı: 7.2

Yönetmen: Dean White, Eric Wald

Deniz kızları, her zaman büyülü ve sevimli görünen, güzel bir hikayeye konu olan fantastik kahramanlardı. Siren dizisi ise konuyu biraz daha farklı ele almış görünüyor. Bristol Cove adındaki küçük bir kasabada geçen dizinin konusu şöyle: Kasaba halkı, çok eskiden orada deniz kızlarının yaşadığı ve insanlarla savaştıkları efsanesini yıllar boyunca duymuştur. Kasabada yaşayanlardan bazıları bu efsanelere inanırken bazıları da inanmaz. Günün birinde ortaya çıkan gizemli bir kıza kadar. Efsaneler gerçek olacak ve insanlar ile deniz kızlarının savaşı yeniden başlayacak mıdır? Dizinin başrollerinde Alex Roe ve Eline Powell gibi isimler yer alıyor.

 

The Crossing

Tür: Bilimkurgu, Macera

IMDB Puanı: 7.5

Yönetmen: Ken Girotti, Rob Bowman, Davin Vonancken

Farklı zaman ve mekanlara ait olan bilimkurgu hikayelerde her zaman biraz gerilim de bulunur. Bilimkurgu ve gerilimi harmanlayan The Crossing de hikayesiyle dikkat çeken 2018’in en iyi dizileri arasında yer alıyor. Dizinin konusu ise şöyle: Savaştan zarar görmüş olan bir grup mülteci Amerika’da bulunan küçük bir kasabaya iltica ederler. Bu sırada çocuklarını arayan bir şerif, ajan ve bir annenin hikayesini izleriz. Dizinin konusu buraya kadar savaş temalı bir hikaye gibi görünüyor; tabi bu savaşın bundan 250 yıl sonrasında gerçekleşen bir savaş olduğunu görene kadar! Dizinin oyuncu kadrosunda Modern Family dizisinden tanıdığımız Steve Zahn, House of Cards dizisinde dikkat çeken Sandrine Holt ve Secrets and Lies dizisinde gördüğümüz Natalie Martinez rol alıyor.

 

The Terror

Tür: Korku, Dram

IMDB Puanı: 8.8

Yönetmen: Sergio Mimica Gezzan, Tim Mielants, Edward Berger

Roman uyarlaması olan The Terror, 1845 senesinde okyanuslar arasındaki bir geçidi keşfetme amacıyla kutup yolculuğuna çıkan ama kaybolan Sir John Franklin’in hikayesini konu ediniyor. Franklin’in kaybolması birçok olaya yol açıyor ve kitap erçek bir hayat hikayesine dayanıyor. 1859 senesinde bölgeye yollanan bir geminin araştırmaları, tanıkların ifadeleriyle seyir defterinin ortaya çıkmasını anlatıyor. Bu deftere bakarak Franklin’in kayboluşundan iki yıl sonra öldüğü ve mürettebatın ise donarak öldüğü ortaya çıkıyor. The Terror dizisi ise bu hikayeyi anlatıyor: Dizide Franklin ve gemi mürettebatının bu süreçte yaşadıkları izleyiciye aktarılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir